Pij kranówkę #2. Dlaczego czasami z kranu leci brązowa woda?
Gdy odkręcamy kran i widzimy, że woda jest zabarwiona, zwykle odczuwamy niepokój. Czy zagraża to zdrowiu? Jak reagować w takiej sytuacji?
Jak zapewnia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu, nie ma powodów do paniki, a informacje na temat stanu wody pitnej w danej lokalizacji można bardzo łatwo uzyskać, zaglądając na stronę internetową, Facebooka lub dzwoniąc do PWiK. Jednak warto pamiętać, że najlepiej jest zasięgnąć informacji od podmiotu, z którym rozliczamy się za wodę. W przypadku wspólnot i spółdzielni to one są właścicielem instalacji wodociągowej znajdującej się w najbliższym sąsiedztwie naszego kranu.
Do miejskiej sieci zawsze trafia czysta i przebadana woda. Ewentualne przebarwienia i zmiany właściwości to zawsze efekt wtórny, wywoływany najczęściej wahaniami ciśnienia w wodociągu. Woda może się zmącić na skutek wielu czynników, jak na przykład zamknięcia i ponownego otwarcia odcinka, remonty instalacji, duże wykorzystanie wody z sieci przez straż pożarną, a nawet zmącenia w pionie w klatce schodowej, kiedy jest ona zakręcana z powodów remontów w mieszkaniach.
Co powoduje zabarwienie wody? Brunatne odcienie to zazwyczaj tlenki żelaza. Należy zaznaczyć, iż płyn podawany do wodociągu to nie idealnie czyste H20 pozbawione domieszek. Woda pozyskiwana z natury, czy to z ujęć podziemnych, czy z powierzchniowych jest bogata w rozmaite jony i inne rozpuszczone substancje. Ponieważ przepisy szczegółowo określają dopuszczalne poziomy zawartości określonych pierwiastków, w procesie uzdatniania dąży się do zmniejszenia ich ilości do poziomu zgodnego z wymogami.
W przypadku wielu jonów m.in. wspominanego żelaza nie oznacza to całkowitej likwidacji i tym sposobem dostaje się ono stopniowo do sieci. W wyniku reakcji zachodzących wtórnie przechodzi w związki z tlenem, dając formy nierozpuszczalne wytrącające się jako osad. Jeśli w sieci wciąż panuje stałe ciśnienie, osad przylega do ścianek, ale przy spadku może się odrywać i mieszać z wodą, zmieniając jej zabarwienie. Warto również pamiętać, że brunatna woda może pojawiać się na krańcowych odcinkach sieci, gdzie jest niski pobór i woda zalega w rurach.
Lekarstwem na „brudną” wodę jest płukanie wodociągów. Czynność ta zwykle powoduje niepokój przechodniów, gdyż polega na otwarciu hydrantu, podczas którego zanieczyszczona woda wydostaje się na zewnątrz. Obserwatorom kojarzy się to często z awarią albo z marnotrawstwem. Podkreślamy, że płukanie jest normalną czynnością eksploatacyjną na sieci wodociągowej. Jest uwzględniane na etapie obliczania taryf za wodę i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu podkreśla, że zmienione właściwości organoleptyczne wody nie oznaczają, iż stała się ona zagrożeniem dla ludzi. Ma też wypracowaną przez lata, praktykę informowania mieszkańców o możliwości wystąpienia zmian właściwości wody na skutek prac na sieci. Informacja taka pojawia się na kartkach zawieszanych na tablicach informacyjnych, drzwiach budynków, a ostatnimi czasy także na stronie internetowej spółki i w serwisie Facebook.
Przeczytaj także: Pij kranówkę! #1 Dlaczego warto pić wodę?
Polecane artykuły w tej kategorii
Marsz Różowej Wstążki z Czarnym Wąsem
Wyrazem poparcia wszelkich działań profilaktycznych, dotyczących chorób nowotworowych jest Marsz Różowej Wstążki z Czarnym Wąsem, który odbędzie się w Brzegu w sobotę, 12 października...
II Brzeskie Senioralia wystartowały!
Październik jest miesiącem seniorów. Z tej okazji, 4 października 2024 r. odbyła się uroczysta inauguracja II Brzeskich Senioraliów. Gala, otwierająca to wyjątkowe wydarzenie, została...
Uwaga kierowcy! Ulica Poprzeczna będzie jednokierunkowa
Z uwagi na wprowadzenie kolejnych brygad budowlanych na przebudowywaną ulicę Poprzeczną, od 9 października, tj. od środy będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy od świateł do skrzyżowania...