Pij kranówkę! #1 Dlaczego warto pić wodę?
Woda to skarb i życiodajna substancja. Czy picie kranówki to dobry pomysł?
Aż 60% naszego ciała składa się z wody. Czy wiecie, ile wody potrzebuje codziennie każdy z nas? Przy temperaturze do 21 st. C możesz przetrwać bez wody do 10 dni, pod warunkiem, że nie będziesz się ruszać i schowasz w cieniu. Przy 32 st. C – przetrwasz tydzień, a przy 50 st. C – tylko 2 dni. Dziennie tracimy od 2,5 do 3 l wody, przede wszystkim w wyniku działania układu pokarmowego, nerek, płuc czy poprzez skórę w postaci potu. Zapotrzebowanie na wodę zależy od tego, ile jej zużywamy. Dorosły człowiek, w zależności od płci, masy ciał, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia powinien wypijać od 1,5 do 2 l, a podczas upałów nawet do 3,5 l płynów w ciągu dnia. W upalne dni warto również spożywać produkty bogate w wodę jak owoce i warzywa.
Woda pitna to czysta woda, która nadaje się do spożycia bez zagrożenia dla zdrowia, dlatego powinna ona zawierać odpowiednią ilość soli mineralnych, a nie zawierać zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.
Wodę pitną można czerpać ze studni lub innych ujęć, a na terenach zurbanizowanych jej podstawowym rodzajem jest woda wodociągowa. Wielu ludzi sięga także po wodę butelkowaną albo instaluje rozmaite filtry na swojej instalacji w domach. Co wybrać, żeby zaspokoić pragnienie, żyć zdrowo i ekologicznie oraz zaoszczędzić nieco pieniędzy? Brzeżanie mają prosty wybór – wystarczy odkręcić kran i napić się czystej, przebadanej i smacznej wody.
Jej jakość gwarantuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu, poddając ją szeregowi specjalistycznych analiz, dzięki czemu odkręcając kran, mamy pewność, że dociera do nas woda najwyższej jakości, zdatna do picia bez potrzeby dodatkowego filtrowania.
W następnym odcinku dowiecie się, dlaczego warto zrezygnować z wody w butelkach i dlaczego wygrywa z nią brzeska kranówka.
#pijkranowkę #woda #zdrowie #brzeg #pwik
Polecane artykuły w tej kategorii
Webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie”
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać w Internecie” organizowane w ramach...
Pierwsze zajęcia przy współpracy z IPN dla szkół w nowym roku!
Dzisiaj, we wtorek 14 stycznia 2025 roku, rozpoczęliśmy w Ratuszu nowy rok od pierwszych zajęć edukacyjnych zorganizowanych we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W zajęciach wzięli...
OSTRZEŻENIE PRZED MARZNĄCYMI OPADAMI
Informacje szczegółowe w...