Uzależnienia - gdzie szukać pomocy?
Uzależnienie wpływa na całe życie człowieka, niszcząc osiągnięcia zawodowe i relacje rodzinne. Nierzadko powoduje także zjawisko współuzależnienia. Uzależnić się można od wielu substancji, sytuacji i zachowań.
Uzależnienia dotykają dużą część społeczeństwa. Wiele osób odczuwa nieodpartą potrzebę dokonania określonej czynności lub też skonsumowania jakiejś substancji. Takich potrzeb często nie utożsamiamy z uzależnieniem, do czasu aż nie przejmą dominacji nad życiem. To prowadzi do uciążliwego funkcjonowania z problemem, który z pomocą specjalistów można zapobiec.
Na tej stronie przedstawiamy i opisujemy, miejsca pomocowe w zakresie uzależnień oraz szeroko rozumianej pomocy.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której siedziba mieści się w budynku Urzędu Miasta w Brzegu przy ul. Robotniczej nr 12, pokój nr 4 (parter). Sekretarz Komisji WIOLETTA MARSZAŁEK udziela wszelkich informacji na temat działalności Komisji , a w szczególności etapów procedury zobowiązania do leczenia osób z problemem alkoholowym (w tym przyjmuje wnioski na leczenie odwykowe).
Tel. kontaktowy : 77 416 99 81
Poniżej link do zakładki obejmującej np.: skład Komisji, wzór wniosku na leczenie odwykowe, harmonogram posiedzeń:
https://bip.brzeg.pl/dokumenty,5_46
Punkt Pomocy Kryzysowej w Brzegu mieszczący się w Brzegu przy ul. Piastowskiej 29A zajmuje się bezpłatnym poradnictwem w zakresie:
– psychologicznym,
– terapeutycznym,
– socjalno-prawnym,
– pedagogicznym,
– uzależnień.
Link do strony PPK: http://ppk.mops-brzeg.pl/
Gmina Brzeg współpracuje z Brzeskim Stowarzyszeniem Abstynenta ,,TAMA”
z siedzibą w Brzegu przy ul. Jana Pawła II nr 2, którego celem jest
- in.: inicjowanie, wdrażanie, propagowanie i realizacja idei trzeźwego życia, wolnego od jakichkolwiek uzależnień.
Link do strony https://tamabrzeg.pl/
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jest wyspecjalizowaną agendą Ministra Zdrowia, utworzoną w roku 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Dereniowa 52/54,
02-776 Warszawa
Telefon: (+48) 22 641 15 01
Mail: kcpu@kcpu.gov.pl
Na stronie KCPU uzyskać można wszelką wiedzę m. in.: na temat uzależnień, miejsc pomocowych korzystając z interaktywnej mapy placówek pomocowychoraz dostępne są telefony zaufania.
Link: https://kcpu.gov.pl/
Czy wiesz, że: na stronie KCPU w zakładce ,,Kampanie: Portale edukacyjne” można uzyskać szeroko pojętej wiedzy na temat uzależnień behawioralnych.
W ramach strony prowadzona jest poradnia w formie on-line, w ramach której świadczona jest pomoc psychologa, psychoterapeuty i prawnika w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.
Link do strony KCPU dot. uzależnień behawioralnych
https://uzaleznieniabehawioralne.pl/
Dodatkowo zachęcamy do odwiedzania platformy intenetowej E-POP, jako narzędzie wspierające samoleczenie osób pijących alkohol ryzykownie, szkodliwie lub uzależnionych w stopniu lekkim, zainteresowanym ograniczeniem ilości spożywanego alkoholu. Umożliwia ona użytkownikowi przeprowadzenie anonimowo autodiagnozy rodzaju problemu alkoholowego, pracę nad motywacją do zmiany oraz uzyskanie praktycznych wskazówek do wprowadzenia korzystnych zmian w dotychczasowym wzorze spożywania alkoholu. Narzędzia są bezpłatne i anonimowe.
Link do strony: https://e-pop.pl