Brzeg posiada umowy o partnerstwie z trzema miastami w Europie – niemieckim Goslar (od 7 maja 2000 r.), z czeskim Beroun (od 21 maja 2002 r.) oraz z francuskim Bourg en Bresse (od 5 października 2005 r.). Parterska współpraca to oczywiście rozwój kontaktów kulturalnych, społecznych i gospodarczych pomiędzy naszym miastem a miastami partnerskimi. Współpraca układa się bardzo dobrze, co więcej – stale sie rozwija. Odbywa się już nie tylko na szczeblu urzędowym, ale np. na poziomie poszczególnych szkół, czy instytucji (np. straż pożarna, ośrodki kultury), a także prywatnych kontaktów.
Goslar (www.goslar.de) – miasto leżące około 80 km na południe od Hannoweru, na skraju parku narodowego Gór Harzu. Dzieje miasta sięgają 1000 lat. Godne podziwu są zabytki, wskazujące na bogatą historię Goslar. Panorama miasta, posiadającego ponad czterdzieści baszt, wież kościołów przyczyniła się do nadania mu przydomku „Rzym Północy”. Dziś Goslar jest niezwykle interesującym obiektem do zwiedzania: liczne muzea i zabytki przyciągają turystów, Goslar było rezydencją królów i cesarzy niemieckich, znajduje się w nim pałac cesarzy z XI–XII wieku, kościoły z XI–XVI wieku, późnogotycki ratusz i fontanny, domy z XV–XVI wieku, fragmenty obwarowań z XV-XVI wieku. Liczące 45 tysięcy mieszkańców Goslar oferuje przybyszom jednak nie tylko swoją historię. Są tu liczne przytulne piwiarnie, sporo możliwości uprawiania sportu (m.in. boiska, pływalnie), wiele interesujących sklepików, kina i teatr. Dogodne położenie daje także możliwość spacerów u podnóża Gór Harzu.
Beroun (www.mesto-beroun.cz) – czeskie miasto położone kilkanaście kilometrów od Pragi. Mieszka w nim około 18 tysięcy ludzi, leży ono u zbiegu rzek Berounka i Litawka. Gród ten zasiedlony był już w starożytności, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Miasto Beroun powstało w połowie XIII wieku. W Beroun rozwijał się przemysł garncarski i sukienniczy, w mieście wytwarzano także wino i piwo. Na przestrzeni lat rozwój miasta ograniczały powodzie, pożary i epidemie. Dopiero w połowie XVIII wieku miasto przeżyło rozkwit i rozwinęło do dzisiejszego kształtu. W końcu XIX wieku rozwija się tu typowy dla tego rejonu przemysł hutniczy i wapienniczy. Obecnie Beroun określane jest jako miasto przemysłu, szkolnictwa, kultury i sportu. Przyjeżdżający tu turyści mogą podziwiać zabytki – ratusz, Muzeum Czeskiego Krasu, Pilzneńską Bramę i Praską Bramę (będące dawniej częścią muru obronnego), a także kościoły. W parkach i innych miejscach Beroun umieszczono rzeźby różnych autorów. W Beroun odbywają się cykliczne imprezy kulturalne (m.in. festiwal muzyczny). W mieście znajduje się duże boisko, gdzie odbywają się mecze różnych dyscyplin sportu. Latem czynny jest basen, a przez cały rok – kryte lodowisko. W okolicy znajdują się skały, z których korzystają miłośnicy wspinaczki. W Beroun i okolicy jest sporo szlaków turystycznych przeznaczonych zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.
Bourg en Bresse (www.bourg-en-bresse.org) usytuowane we wschodniej części Francji, w regionie Rhône-Alpes. Miasto ma 43 tys. mieszkańców, położone jest na 120 ha terenów z dużą ilością zieleni. W mieście funkcjonuje blisko 1200 stowarzyszeń. Bourg en Bresse jest członkiem Zespołu Miast Regionu Rhône-Alpes. Od ponad 10 lat rozwija się tu szkolnictwo wyższe.
Bourg en Bresse jest pełne zieleni i bardzo ukwiecone. Można tu beztrosko odpoczywać, oddychając świeżym powietrzem. Spacerowicze, sportowcy, czy rowerzyści mogą w pełni korzystać z tego, co oferuje miasto, zwłaszcza w lasku Seillon, parku rozrywki Bouvent oraz licznych ścieżek rowerowych.
Bourg en Bresse ma również swoje specjalności kulinarne: kurczak z Bresse w śmietanie ze smardzami, pulpety ze szczupaka w sosie Nantua, czy nadziewany karp.
W dziedzinie kultury nacisk kładzie się nie tylko na waloryzację dawnych dzieł, ale również na tworzenie kultury współczesnej. Działa odrestaurowany teatr, szkoła muzyczna oraz scena muzyczna „La Tannerie”. Miasto sponsoruje wiele imprez w ciągu całego roku (m.in. kiermasz i imprezy przed Bożym Narodzeniem, czwartki z książką i muzyką).
Bourg en Bresse położone na skrzyżowaniu dróg europejskich, mając dobre połączenia drogowe i kolejowe, jest miastem atrakcyjnym dla przedsiębiorców i studentów. W 1 godzinę 45 minut można dojechać stąd do Paryża, w 45 minut do Lionu. W pobliżu są dwa międzynarodowe lotniska – w Lionie i w Genewie.
Działa tu ponad 4 tysiące przedsiębiorstw w sektorach: przemysł spożywczy, metalurgia, produkcja nadwozi przemysłowych, mechanika, transport i zdrowie.
Z bogatej historii Bourg en Bresse przejęło dużą i żywą spuściznę. Jednak dostosowuje się również do wymogów współczesności w dziedzinie kultury i propagowania dziedzictwa historycznego. Wśród cennych pamiątek z przeszłości wymienić można: średniowieczne domy drewniane, fasady renesansowe, fontanny, kamienice, stare apteki – to można odnaleźć w centrum miasta. Ale zabytkiem najbardziej znanym jest bez wątpienia położony na obrzeżach miasta klasztor królewski w Brou. Kościół klasztorny (początek XVI wieku) wybudowała Małgorzata Austryjaczka po śmierci swego męża, księcia Sabaudoi. Stworzyła olśniewające swym przepychem mauzoleum, jednocześnie pomnik zamierającego już stylu gotyckiego.
W XVIII wieku w Bourg en Bresse posiadało królewską manufakturę produkującą zegary.