Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 13 lutego, 2024 Tytuł artykułu

Brzeg wyróżniony przez Instytut Pamięci Narodowej

Treść artykułu

Nasze miasto otrzymało nagrodę Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dla Samorządu Terytorialnego za zaangażowanie w proces dekomunizacji przestrzeni publicznej Polski i wspieranie ustawowych działań IPN. Została ona przyznana m.in. w związku z rozbiórką „Pomnika Zwycięstwa” w sierpniu 2022 roku. Podczas symbolicznego otwarcia urzędu miasta po remoncie, które odbyło się 12 lutego 2024 roku, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr hab. Kamil Dworaczek wręczył nagrodę Jerzemu Wrębiakowi – Burmistrzowi Brzegu.

Mimo wieloletnich działań Instytutu Pamięci Narodowej i ustawy o zakazie propagowania komunizmu, nie brakuje w Polsce pomników poświęconych m.in. Armii Czerwonej czy ulic i placów upamiętniających funkcjonariuszy Polski Ludowej. Gmina Brzeg od 2016 r. czyniła starania związane z likwidacją monumentu nazywanego „Pomnikiem Zwycięstwa”, co potwierdza stosowna dokumentacja z IPN. Działania te zostały docenione przez Prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, który przyznał naszemu miastu nagrodę za propagowanie postaw patriotycznych.

Podczas wydarzenia związanego z otwarciem brzeskiego magistratu, zaprezentowana została też wystawa pn. „Symbole naszej historii”. Ekspozycja opowiada o najważniejszych symbolach państwa i narodu polskiego – godle, herbie i fladze w ujęciu historycznym. Wstęp do niej wygłosiła Kamila Bałchanowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Nie zapomnij udostępnić: