Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 24 kwietnia, 2014 Tytuł artykułu

Dni Księstwa Brzeskiego (plan imprez). Zagrają: Budka Suflera, Enej i Ewelina Lisowska!

Treść artykułu

 

 
Wybory Księcia Brzeskiego, miejska gra terenowa, piknik na marinie i koncerty w amfiteatrze – to tylko najważniejsze wydarzenia zbliżających się Dni Księstwa Brzeskiego. Wstęp na wszystkie imprezy i wydarzenia DKB jest bezpłatny!
 
Imprezy zaplanowano tradycyjnie w pierwszy długi majowy weekend. Wszystkie wydarzenia pomiędzy 1 a 4 maja będą jednocześnie pierwszą częścią (odcinkiem) projektu pod nazwą „Brzeski Serial Turystyczny”.
 
Początkiem tegorocznego święta miasta będą wydarzenia na dziedzińcu zamkowym i w centrum Brzegu. 1 Maja zapraszamy wszystkich do Zamku Piastów Śląskich, gdzie zostaną przeprowadzone wybory Księcia Brzeskiego. To pierwsze takie wydarzenie w najnowszej historii Brzegu. Głosować będą mogli wszyscy, którzy zjawią się na dziedzińcu. Wybory poprzedzi parada orszaku książęcego ulicami centrum miasta. Wieczorem natomiast, zaplanowano klubowe granie. W restauracji 3 Życzenia zagrają grupy Ulice oraz Paweł Lipka Band. Pierwszego maja zaplanowano również książęcy turniej piłkarski na stadionie oraz rozgrywki sportowe na stadionie miejskim.
 
– 1 maja zapraszam również na muzyczne wydarzenie do kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, z okazji dziesięciolecia wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej – mówi Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu. – Będzie to koncert w wykonaniu orkiestr symfonicznych i chórów. Nie zabraknie, oczywiście, Orkiestry Symfonicznej im. Księcia Jerzego II Piasta prowadzonej przez brzeżanina Marka Kudrę. Muzycy wykonają Requiem Mozarta. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.30.
 
2. maja upłynie w Brzegu pod znakiem tańca, muzyki i gry terenowej. Miejskie „Książęce Manewry” będą rozegrane na centralnych ulicach miasta. Natomiast w Brzeskim Centrum Kultury już po raz trzeci zostanie rozegrane Grand Prix Polski w tańcach nowoczesnych. 2 maja to również Dzień Flagi Państwowej. Obchody tych uroczystości odbędą się na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich, gdzie rozpoczną się uroczystości wojskowe i państwowe. Będzie pokaz musztry wojskowej, koncert artystów z Klubu Wojskowego czy poczęstunek grochówką żołnierską. Po południu (godz. 18.00) zaplanowano wernisaż wystawy „Moja Podróż” autorstwa Dagmar Glemme (Szwecja) i koncert „Muzyczne perły i perełki ze Szwecji” w wykonaniu Carla Petersoona (fortepian) i Rafała Żurawskiego (śpiew). Wstęp na uroczystości, koncert i wystawę jest wolny.
 
O 16.00 rozpoczną się występy artystyczne w amfiteatrze. Na scenie zobaczymy artystów z Klubu Wojskowego, Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz Brzeskiego Centrum Kultury (program muzyczny ze spektaklu „Oddział Zamknięty”).  Dla publiczności zagra również nasza brzeska grupa Mania Rysia. Natomiast muzyczną gwiazdą tego dnia będzie Budka Suflera, która w tym roku świętuje 40-lecie działalności. Polska supergrupa wystąpi aż z trojgiem wokalistów, a mianowicie: Krzysztofem Cugowskim, Felicjanem Andrzejczakiem i Izabelą Trojanowską. Natomiast po koncertach w amfiteatrze rozpocznie się muzyczny wieczór w klubie Brzeska Scena Muzyczna.  Tam zagrają Blues Galeria oraz Funk You.
 
3 maja brzeżanie będą świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji. Uroczystą mszę świętą zaplanowano na godzinę 12.45 w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, a następnie uroczystości na Placu Polonii Amerykańskiej. Nie zabraknie również tradycyjnego koncertu w Muzeum Piastów Śląskich. Od godz. 16.00 zapraszamy na program familijny do amfiteatru. Popołudniem wystąpią też   brzeskie zespoły: Olven, Funk You. Muzycznymi gwiazdami tego dnia będą: Ewelina Lisowska (w miejsce chorego Ernesta Stanaszka) i grupa Enej. Koncert tego ostatniego zespołu rozpocznie się ok. godz. 21.00. Na nocne klubowe granie zapraszamy do Semafora (zagrają: Mania Rysia i Olven) i Herbaciarni (Duet Apasionata).
 
W niedzielę, 4 maja, wielki finał pierwszego odcinka „Brzeskiego Serialu Turystycznego” na Przystani Turystycznej na Odrze. Na   marinie zaplanowano występy artystyczne, gry i zabawy familijne dla najmłodszych oraz wycieczki stateczkiem. Początek o godz. 12.00.
Wstęp na wszystkie imprezy podczas DKB- „Brzeskiego Serialu Turystycznego” jest bezpłatny.
 
Z pewnością sporym wydarzeniem będą również obchody Dnia Flagi w naszym mieście. Otóż 2 maja tradycyjnie już na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich rozpoczną się uroczystości wojskowe i państwowe. Będzie pokaz musztry wojskowej, koncert artystów z Klubu Wojskowego czy poczęstunek grochówką żołnierską. Po południu (godz. 18.00) zaplanowano wernisaż wystawy „Moja Podróż” autorstwa Dagmar Glemme (Szwecja) i koncert „Muzyczne perły i perełki ze Szwecji” w wykonaniu Carla Petersoona (fortepian) i Rafała Żurawskiego (śpiew). Wstęp na uroczystości, koncert i wystawę jest wolny.
 
Będzie również darmowe zwiedzanie zamku przez DKB, na które już zaprasza wszystkich chętnych Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.
 
Nie zapomnij udostępnić: