Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 26 września, 2016 Tytuł artykułu

Prezentacja koncepcji Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów na Zjeździe Towarzystwa Miłośników Lwowa

Treść artykułu

Zjazd sprawozdawczo-wyborczy działaczy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, jaki miał miejsce we Wrocławiu (24 września) był okazją do przedstawienia koncepcji utworzenia w Brzegu placówki pod nazwą Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. O idei powołania muzeum opowiadał kresowiakom Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Podczas zjazdu działacze wyrazili poparcie dla starań Burmistrza Brzegu i miasta o powstanie takiej placówki. Zapewnili także o wsparciu całego środowiska kresowego nad pomysłem powstania muzeum w tej części kraju.

Koncepcja zakłada (autorem opracowania jest projektant Mirosław Nizio, autor m.in. Muzeum Żydów Polskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego) powołanie muzeum na bazie budynku dawnego Gimnazjum Ilustre, czyli obiektu w centrum miasta, sąsiadującego z zamkiem. Przez wiele lat mieściła się tam szkoła policyjna. Budynek jest zabytkowy i posiada odpowiednią powierzchnię oraz usytuowanie komunikacyjne. Obiekt jest gminy i pozostaje nieużytkowany od ponad 10 lat.

Nie zapomnij udostępnić: