Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 26 lipca, 2016 Tytuł artykułu

Tajemnica zamknięta w „kapsułach czasu”. Wciąż nie wiadomo, co kryją dwie blaszane puszki z wieży ratusza

Treść artykułu

Nadal nie wiadomo, co zawierają blaszane puszki znalezione w zwieńczeniu kopuły miejskiego ratusza. Co prawda druga próba (26 lipca 2016 r.) wydobycia dwóch „kapsuł czasu” zakończyła się pomyślnie, jednak nie zdecydowano się na ich otworzenie. Poprzednio wyjęcie znaleziska uniemożliwił silny wiatr.

Pracownicy firmy prowadzącej remont dachu ratusza w asyście Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka zdjęli kopułę stanowiącą zwieńczenie hełmu wieży ratusza. Dotychczas wiadomo było, że zawiera ona dwie blaszane puszki, które zidentyfikowano jako „kapsuły czasu”. Tak określa się metalowe puszki umieszczane w budowlach przez osoby remontujące bądź będące właścicielami obiektów. Najczęściej takie blaszane tuby zwierają dokumenty pochodzące z czasów prowadzenia prac.

– W naszym przypadku na iglicy wieży była umieszczona także metalowa imitacja chorągwi zawierająca daty prowadzenia prac. Widnieje tam rok 1798, który jest tożsamy z datą umieszczona na jednej z „kapsuł czasu” – powiedział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak tuż po wyjęciu puszek i dokładnym obejrzeniu znaleziska. – W szparach, jakie zawierają obie puszki widzimy zwitki gazet i dokumentów. Osobny dokument w postaci papierowego rulonu został znaleziony poza kapsułą. Być może zawartość kapsuły pochodzi właśnie z okresu, w którym prowadzona była konserwacja wieży pod koniec XVIII wieku. Niestety nie podejmujemy się otwierania „kapsuł”, ponieważ muszą to zrobić specjaliści. Obawiamy się bowiem uszkodzenia zawartości obu puszek.

Wcześniej pracownicy firmy remontującej dach ratusza, zdjęli kopułę razem z iglicą i przenieśli te elementy do sali Stropowej ratusza. Tam wyjęli z wnętrza kopuły dwie kapsuły. Zdjęto także wspomnianą chorągiew oraz maszt stanowiący iglicę.

Wszystkie rzeczy zdeponowano w ratuszu. Gmina zawiadomi o znalezisku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

– Kapsułami powinien zająć się specjalista, dokonać ich otworzenia, aby nie uszkodzić niczego, co jest wewnątrz. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekt pracy konserwatorów – dodał Jerzy Wrębiak.

 

Nie zapomnij udostępnić: