Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 lipca, 2016 Tytuł artykułu

Nadanie nazwy Ronda Kresowego w Oławie. Sąsiedzi też wspierają inicjatywę powołania Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Treść artykułu

W poniedziałek 11 lipca 2016 r. w sąsiadującej z Brzegiem, Oławie, miała miejsce ceremonia nadania imienia rondu, które istnieje u zbiegu ulic 1-go Maja i Sikorskiego. Inicjatorem było oławskie Stowarzyszenie Miłośników Kresów, a także Starosta Zdzisław Brezdeń.

Oficjalna ceremonia nadania nazwy rondu zgromadziła przedstawicieli środowisk i władz samorządowych, organizacji kombatanckich oraz kresowych. Byli także obecni parlamentarzyści i historycy. Zdizsław Brezdeń podkreślał znacznie, jakie dawne Kresy Wschodnie mają dla oławian, których większość ma swoje korzenie w dawnej II RP. Nawiązał także do poparcia pomysłu powstania Muzeum w Brzegu wyrażanych przez środowiska związane z ziemią oławską i nie tylko.

Obecny na uroczystości Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, jako gospodarz sąsiedniego samorządu, a także inicjator powstania w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów podziękował za wsparcie inicjatywy wszystkim obecnym na uroczystości. W przemówieniu Burmistrz Brzegu podkreślał wagę podtrzymywania tradycji Kresów w różnych regionach naszego kraju oraz potrzebę stworzenia jednego miejsca, w którym byłaby potrzymana całość zachowanej do naszych czasów kultury kresowej (pism, publikacji, zbiorów, archiwaliów itp.). Brzeg ze względu na historyczne położenie, a także na walory kulturowe, w tym posiadanie zabytkowego obiektu, jest ku temu miejscem idealnym.

 

 

Nie zapomnij udostępnić: