Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 6 lipca, 2016 Tytuł artykułu

Apel o wsparcie budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu

Treść artykułu

Związek Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich jest Partnerem Budowy Pomnika króla Jana III Sobieskiego. Apelujemy o Państwa wsparcie (w załączniku cegiełka wsparcia budowy pomnika).

Król Jan III Sobieski 12 września 1683 r uratował całą Europę przed katastrofą. Potężna armia Kara Mustafy Paszy najechała państwo Habsburgów w celu zdobycia Wiednia.

Upadek miasta utorowałby drogę Imperium Osmańskiemu do całej Europy, a ewentualne skutki zdobycia Wiednia przez Osmanów byłyby tragiczne. Austria nie byłaby wstanie sprostać nawale Imperium, którego nieprzebrane armie pojawiły się pod murami Wiednia. Siły wroga składały się z żołnierzy pochodzących z całego potężnego Imperium Osmańskiego, które rozciągało się od północnej Afryki po Azję do Europy. Król Jan III Sobieski pogromca armii sułtana spod Chocimia i zwycięzca w wielu innych bitwach, był jedyną osobą, która mogła sprostać wyzwaniu i objąć dowództwo nad zjednoczonymi armiami stawiającymi czoła osmańskiej nawale. Tylko talent króla Jana III Sobieskiego i fenomen armii Rzeczypospolitej mógł ocalić nie tylko Wiedeń, ale całą naszą cywilizację przed groźbą upadku. O Królu Janie III Sobieskim powinien dowiedzieć się każdy Europejczyk i pamiętać, że zjednoczone siły na czele z armią Rzeczypospolitej pod dowództwem Króla Jana III Sobieskiego pokonały największą armię świata w XVII w.

W tym celu musimy postawić pomnik historii, naszej wspólnej europejskiej historii. Plan powstania pomnika narodził się w 2003 r. Proces do osiągnięcia celu był niezwykle trudny i czasochłonny, gdyż składał się z wielu etapów. Powstanie pomnika jest także wynikiem podpisanej umowy o współpracy przez władze Wiednia i Krakowa. Teraz jesteśmy na etapie końcowym, ale wszystko jest teraz w Państwa rękach. Nie dopuśćmy do tego, aby 13 lat pracy, zaangażowanie i podjęty trud został zaprzepaszczony. Jeżeli ten pomnik nie powstanie teraz- to nigdy nie ujrzymy króla Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg.

W związku z 320 Rocznicą śmierci Króla Jana III Sobieskiego, w Krakowie 17.06.2016r odbyły się uroczyste obchody rocznicy. Z kolei  Związek Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich  wspólnie z Urzędem Miasta w Brzegu planuje w najbliższych miesiącach zorganizować w Brzegu uroczyste obchody 333 Rocznicy Viktorii Wiedeńskiej.

W Wiedniu na Kahlenbergu jest już fundament pod wspaniały monument. Pomnik będzie przedstawiał Króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Jana III Sobieskiego z husarią w tle. Pomnik będzie mierzył 3 metry wysokości i 8 metrów długości. Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika jest Pan Piotr Zapart. Natomiast Przewodniczącą Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów 333 Rocznicy Viktorii Wiedeńskiej jest córka Generała Andersa- Pani Minister Anna Maria Anders, Senator RP. Koszt budowy pomnika wynosi 1,5 miliona złotych.                                           Potrzebne jest pilne wsparcie, a każdy może przyczynić się do kolejnego zwycięstwa pod Wiedniem- tym razem podejmując walkę o pamięć o Królu Janie III Sobieskim. Wpłat można dokonywać za pomocą platformy crowfundingowej na portalu polak potrafi.pl pod linkiem   https://polakpotrafi.pl/projekt/pomnik-krola?utm_source=index

Jeżeli do 22 lipca nie zdołamy zebrać brakującej kwoty 400 000 złotych to powstanie Pomnika będzie poważnie zagrożone. Jest to zatem dla wszystkich Polaków sprawdzian patriotyzmu, mamy nadzieję, że docenicie Państwo Króla Jana III Sobieskiego, docenicie historię naszego Państwa i Narodu i nie zapomnicie dzięki komu Polska i Europa przetrwały do dnia dzisiejszego. Gorąco apeluję do Państwa o gest patriotycznego wsparcia w imieniu własnym, Związku Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich, wszystkich zaangażowanych w realizację projektu budowy Pomnika, którego odsłonięcie może nastąpić w 333 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem, czyli we wrześniu tego roku. Niech cała Europa i cały świat dowiedzą się kim był Król Jan III Sobieski i co zrobił dla Europy i naszej cywilizacji.  Ku chwale Ojczyzny!

Daniel Jan Potocki,                                                                                                                                                      Wiceprezes Zarządu Głównego,                                                                                                                                     Związku Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich

www.szlachta-zspkw.org

SOB1

ATT00043

Nie zapomnij udostępnić: