Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 27 maja, 2016 Tytuł artykułu

Stal Brzeg w III lidzie piłkarskiej. Gratulujemy sukcesu naszej drużynie!

Treść artykułu

Środa, 25 maja 2016 roku, zapisze się w historii klubu jako dzień wyjątkowy. Wyjątkowy ze względu na zwycięstwo, które dało awans naszym piłkarzom do III ligi. Z sukcesu naszych zawodników cieszy się całe miasto. Zawodnicy dostarczyli nam dużo emocji, a gra w trzeciej lidzie rozbudza kolejne marzenia o sukcesach, czego serdecznie życzymy!

Piłkarze BTP Stali Brzeg awansowali do III ligi (na 4 kolejki przed zakończeniem rozgrywek w IV lidze), czym sprawili ogromna radość sobie, kibicom i działaczom.

Prezesem klubu jest Janusz Dziura, a trenerem drużyny Sebastian Sobczak.  Oto zawodnicy, którzy dostarczyli nam tyle radości:

Marcin Raczkowski, Kamil Dołhan, Piotr Józefkiewicz, Damian Kiełbasa, Marcin Mazur, Tomasz Mencel, Łukasz Strząbała, Bartłomiej Płomiński, Bartłomiej Kulczycki, Tomasz Gajda, Łukasz Szpak, Paweł Boczarski, Marcin Mendak, Adrian Janeczek, Łukasz Bonar, Mateusz Poważny, Dawid Lipiński, Tomasz Jaworski, Dennis Gordzielik, Michał Gużniczak, Marek Szymocha.

Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który przed laty sam był zawodnikiem klubu i trenerem nie ukrywa, że BTP, dzięki awansowi podnosi prestiż sportowy miasta. Dodaje, że miasto zacieśniło współpracę z klubem wierząc, że dzięki wytężonej pracy całej ekipy związanej z piłką, osiągnie sukces.  – Podobnie jak wszyscy, ogromnie cieszę się z sukcesu. Składam gratulacje piłkarzom, trenerom, działaczom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej drużyny. Dziękuję także wszystkim bliskim zawodników i społeczności BTP, ponieważ wiem, że Państwo również w domach i rodzinach przeżywaliście codziennie zmagania naszych piłkarzy. Składam podziękowania dla mieszkańców oraz kibiców BTP, którzy dopingowali drużynę. Cieszmy się z sukcesu naszej drużyny i postarajmy się, aby procentował w przyszłości. Ze swojej strony zapewniam, że miasto dołoży starań aby jeszcze mocniej wspomóc klub i drużynę w III Lidze – powiedział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, gratulując piłkarzom sukcesu tuż po gwizdku sędziego kończącym zwycięskie spotkanie.

 

Z historii klubu:

25 stycznia 1967 roku został powołany MZKS Stal Brzeg na bazie 7.dyscyplin sportowych m.in. piki nożnej. Piłkarze Stali swoje występy rozpoczęli od gry w Klasie A, ale już po roku awansowali do Ligi Okręgowej. Po rocznym pobycie w tej klasie rozgrywkowej zaliczyli kolejny awans, tym razem do III ligi. W sezonie 1973/74 III liga została zmieniona na Ligę Okręgową i od razu nasi piłkarze odnieśli swój duży sukces, zajmując w niej 1. miejsce, które dało im prawo gry o II ligę. W pierwszym etapie baraży Stal spotkała się z MZKS Nysa. Mecz w Brzegu  wygrali nasi piłkarze 1-0, natomiast  Nysie Stal przegrała 0-2. Trzeci mecz Stal wygrała  1-0 i awansowała do gier barażowych. Po meczach z z Walką Makoszowy i Moto Jelcz Oława, awans do II ligi uzyskała Walka.

Następna szansa na awans do II ligi nadarzyła się dwa lata później. Stal ponownie zajęła pierwsze miejsce  w Lidze Okręgowej i o awans do II ligi walczyła z Unią Tarnów, Resovią Rzeszów i Piastem Nowa Ruda. Zespół  Stali prowadził były znakomity snajper Odry Opole – olimpijczyk z Rzymu (1960) Engelbert Jarek i Stal wówczas wygrała baraże, które dały jej awans do II ligi. Jedna radość Stali nie trwała długo. Kilka dni przed rozpoczęciem II-ligowych rozgrywek (Stal miała grać w Brzegu 15 sierpnia 1976 roku ze Stalą Stalowa Wola) z PZPN nadeszła iadomośc o odwołaniu tego meczu. Okazało się, że w meczach barażowych  w w drużynie Stali grał nieuprawniony piłkarz Andrzej Pokin – Socha. Na mocy ówczesnych przepisów zawodnik, który nie grał w sezonie w w drużynie w turnieju zasadniczym nie mógł być zakontraktowany w grach barażowych. Stali odebrano więc awans i cofnięto do Klasy Okręgowej.

Od tego czasu piłkarze Stali zaczęli się staczać w dół, by latach 80-tych wylądować nawet  na kilka lat w Klasie A.

Po wydostaniu się z Klasy A, Stal grała w Lidze Okręgowej i Lidze Międzywojewódzkiej. W latach 80-tych i 90-tych nawet kilka razy była blisko awansu do III ligi.

19 maja 1994 r. odbyło się spotkanie założycielskie Brzeskiego Towarzystwa Piłkarskiego , a pierwszym prezesem został Janusz Żebrowski. Piłkarze  BTP  w kolejnych latach walczyli w rozgrywkach ligowych z różnym skutkiem. W sezonie 2000/2001, po reorganizacji awansowali  do IV ligi, by po roku spaść do „okręgówki „. W 2004 roku juniorzy BTP  zdobyli mistrzostwo Opolszczyzny i zagrali w I rundzie  mistrzostw Polski, ale po wyrównanej walce podopieczni Bartosza Kowalskiego ulegli Koronie Kielce.

W 2008 roku po kolejnej reorganizacji rozgrywek brzescy piłkarze znów awansowali do IV ligi, która w rzeczywistości była piątą klasą rozgrywkową, albowiem doszła Ekstraklasa. W tej klasie rozgrywek stalowcy grali 4 sezony i w 2012 roku spadli do Ligi Okręgowej. Na  szczęście w 2013 roku Stal powróciła  do IV ligi.

W 2011 roku juniorzy Stali zdobyli po raz drugi mistrzostwo Opolszczyzny. Podobnie jak poprzednio zespół nie przebrnął I rundy mistrzostw Polski. Zespół prowadzony przez Zbigniewa Marca odpadł z dalszych rozgrywek , po niezłych 2 meczach z Zagłębiem Lubin.

16 kwietnia 2009 roku powrócono do historycznej nazwy klubu: Brzeskie Towarzystwo Piłkarskie Stal Brzeg.

 Wychowankowie brzeskiego klubu: Adam Bonia, Franciszek Rokitnicki, Zenon Trzonkowski grali  w pierwszoligowych klubach, A Marcin Nowacki jako jedyny dostąpił zaszczytu występu w pierwszej reprezentacji Polski. Zresztą do dzisiaj występuje w 1-ligowym MKS Kluczbork.

T. Strzelbicki, współpraca: T. Dragan na podstawie tekstu ze strony klubu BTP Stal Brzeg-http://stalbrzeg.futbolowo.pl/. Zdjęcia pochodzą z tej samej witryny. Więcej zdjęć także na stronie klubu.

autor zdjęć: Damian Wolak, www.brzeg24.pl

 

Nie zapomnij udostępnić: