Mirosław Nizio przygotował założenia koncepcji zagospodarowania Gimnazjum Ilustre
Znany warszawski architekt i projektant wnętrz przygotował wstępne założenia koncepcji zagospodarowania budynku piastowskiego Gimnazjum Ilustre, czyli głównego gmachu po byłej szkole policyjnej.
Budynek jest własnością miasta, a ideę utworzenia w nim Muzeum Kresów wysunął Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Pomysł już znalazł wielu zwolenników, w tym w środowiskach kresowych. Popierają go również parlamentarzyści oraz członkowie Rady Ministrów. Dlatego też znany warszawski architekt i projektant wnętrz Mirosław Nizio (m.in. twórca koncepcji przestrzennej Muzeum Żydów, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także laureat wielu prestiżowych nagród na świecie) wraz z zespołem projektantów ze swojej pracowni, opracował wstępną koncepcję zagospodarowania wnętrz oraz otoczenia gimnazjum.
Efekty prac zostały przedstawione Burmistrzowi Brzegu podczas roboczego spotkania z władzami miasta, a także urzędnikami zajmującymi się planowaniem przestrzennym, promocją oraz zabytkami. Śmiało można stwierdzić, że koncepcja jest nowatorskim ujęciem przestrzeni architektonicznej i możliwości, jakie daje budynek gimnazjum usytuowany w sąsiedztwie centrum miasta.
– Poza stworzeniem tzw. dziedzińca z galeriami wewnątrz budynku otwartego dla publiczności, w miejscu gdzie dzisiaj są bramy wejściowe – prezentował Mirosław Nizio – głównym elementem nowego układu przestrzennego wokół gimnazjum jest likwidacja muru w celu otworzenia budynku na okolicę. Zarówno tę najbliższą, patrząc w kierunku parku i amfiteatru, jak i dalszą-Placu Zamkowego, czy ulicy Wrocławskiej. W miejsce dzisiejszego placu zamkniętego murem proponujemy stworzenie przestrzeni zieleni z układami kamiennymi będącymi symbolami poszczególnych miejsc na kresach. Całość otoczona zostałaby niewielkim murkiem zanikającym w kierunku budynku sądu. Byłoby to miejsce spotkań wraz z możliwością prezentacji multimedialnych na ścianie gimnazjum. Natomiast w samym budynku proponujemy utworzenie hal wystawowych oraz sal konferencyjnych.
To oczywiście tylko niewielka część koncepcji przygotowanej przez Mirosława Nizo.
Burmistrz Brzegu podziękował projektantom za pracę i przygotowanie nowego ujęcia architektonicznego budynku Gimnazjum Ilustre. Powiedział, że przygotowana koncepcja daje dalsze możliwości do pracy nad przygotowaniem projektów, a także w późniejszym czasie na pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację idei Muzeum Kresów.
Polecane artykuły w tej kategorii
Kasa Urzędu Miasta nieczynna
Informujemy, że w dniu 11 grudnia 2024 r. kasa Urzędu Miasta w Brzegu będzie nieczynna. Za utrudnienia...
Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – spotkanie on-line
W związku z przygotowaniami do konkursu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie, które odbędzie się w...
Zajęcia edukacyjne w Ratuszu: „Zwierzęca brygada”
W piątek, 6 grudnia, w Ratuszu w Brzegu odbyły się wyjątkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 1 i 2 Szkoły Podstawowej nr 6, zorganizowane przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej...