Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 września, 2016 Tytuł artykułu

Niezwykły gość w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi

Treść artykułu

W czwartkowy poranek 15 września, brzeski tłumacz i nauczyciel języka angielskiego, pan Piotr Sajdak przyprowadził do naszej szkoły wyjątkowego gościa. Był nim odwiedzający od ponad 10 lat Polskę dziennikarz i fotoreporter Yasuhide Moriguchi z Okinawy.

Pan Yasuhide zorganizował naszym uczniom bardzo ciekawą prezentację. Zainteresowanie jego osobą przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, w związku z czym musiał ją jeszcze trzykrotnie powtarzać, ponieważ wszyscy chcieliśmy dowiedzieć się czegoś o kulturze i zwyczajach jego kraju. Pokazał dzieciom i młodzieży, jak należy przywitać się po japońsku. Później zaprezentował, jak wygląda prawdziwe kimono oraz buty getta i zori. Przechadzanie się w nich okazało się być dla naszych dzieciaków nie lada wyzwaniem, gdyż jedne wykonane są z drewna, drugie – ze słomy ryżowej.

Następnie opowiedział co nieco o Japonii, o zwyczajach tego pięknego kraju – mówił między innymi o tym, jak się mieszka w jego ojczyźnie. Opowiadał o tradycyjnym japońskim ślubie. Pokazał dzieciom i młodzieży, jak się ubierają i co jedzą Japończycy. Ku zaskoczeniu najmłodszych uczniów było to znacznie więcej, aniżeli sushi. Mało kto wiedział, że jego kwiecista koszula Kariyushi jest w Okinawie formalnym strojem. Nasz gość opowiedział także swoim słuchaczom, jak zaczynają się lekcje w Japonii, a starszych uczniów nauczył wymowy i znaczenia kilku japońskich wyrazów, nazywających części twarzy i ciała.

Po wymowie przyszedł czas na pisanie. Pan Yasuhide napisał na tablicy swoje imię i nazwisko (szczęśliwie nie tylko po japońsku), opowiedział o pochodzeniu imion i nazwisk oraz wskazał analogię między zapisem niektórych znaków, a tym, jak wygląda to, co one oznaczają. Uczniowie, którzy do tej pory twierdzili, że język japoński nie jest trudny, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w przepisywaniu i odwzorowywaniu znaków na tablicy. Niektórym poszło to znakomicie, inni zaś tworzyli bardzo nietypowe i  oryginalne obrazy. Jednak wszyscy, bez wyjątku,  bawili się przy tym wyśmienicie.

Kiedy każda z prezentacji dobiegała końca, nasz gość przeżywał istne oblężenie przez swoich młodych, nowych fanów. Z uśmiechem na ustach sprostał temu wyzwaniu. Odpowiadał na liczne pytania zainteresowanych uczniów, a także ochoczo pozował do zdjęć grupowych, oryginalnych „selfie” z młodzieżą, jak również… rozdawał autografy! Część młodszych uczniów domagała się, aby zorganizować w naszej szkole regularne lekcje języka japońskiego.

Mamy nadzieję, że nasz gość jeszcze do nas wróci. Prowadzone przez niego zajęcia znacznie poszerzyły naszą wiedzę, a także pokazały uczniom, dlaczego warto jest uczyć się języków obcych, ponieważ pan Yasuhide mówił po angielsku. Co prawda pan Piotr Sajdak i nasi nauczyciele tłumaczyli jego słowa na język polski, niemniej jednak młodzi ludzie uznali, że byłoby wspaniale móc swobodnie rozmawiać z naszym gościem i zrozumieć go bez niczyjej pomocy.

Uczniowie oraz nauczyciele języka angielskiego

z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu

 

Nie zapomnij udostępnić: