Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 15 września, 2016 Tytuł artykułu

Brzeg będzie gospodarzem tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka!

Treść artykułu

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że nasze miasto zajęło I miejsce w konkursie Rzecznika Praw Dziecka na gospodarza uroczystych centralnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka – mówi Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – W listopadzie, pomiędzy 14 a 20, będziemy gościć specjalistów i prelegentów rekomendowanych przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka, a zajmujących się szeroko pojętą tematyką związaną z wychowaniem i prawami dziecka. Specjaliści będą odwiedzać przedszkola i szkoły, spotykając się z dziećmi i młodzieżą. Całość zakończy się galą, która odbędzie się w Brzeskim Centrum Kultury.

Jak podkreśla Burmistrz Wrębiak podjęte działania przyniosły efekt w postaci przyznania naszemu miastu prawa organizowania Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. To efekt wytężonej pracy, ponieważ trzeba było nie tylko zgromadzić i przygotować plan przebiegu uroczystości wspólnie z instytucjami podległymi Gminie i Burmistrzowi, ale przede wszystkim (co podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak-patrz list Rzecznika) zaprosić do realizacji przedsięwzięcia organizacje pozarządowe działające w środowisku lokalnym a realizujące programy na rzecz wychowania dzieci i młodzieży.

Warto dodać, że w ramach półfinału rywalizacji o prawo organizowania ODPD, Brzeg odwiedziła grupa specjalistów współpracującą z RzPD, w tym znana Superniania Dorota Zawadzka. Powyżej jest zdjęcie ilustrujące to wydarzenie.

O szczegółach wydarzenia w Brzegu będziemy jeszcze informować w ciągu najbliższych tygodni.

Uchwałę w sprawie ustanowienia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął 7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka. Data ta nie jest przypadkowa – 20 listopada 1989 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka – najważniejszy dokument określający prawa dziecka, do dzisiaj nazywany Światową Konstytucją Praw Dziecka. Co warto podkreślić – inicjatorem i współtwórcą tego dokumentu była Polska.

W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowano krajowe obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Świdnicy – rodzinnym mieście Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. W tym roku natomiast inicjator uroczystości postanowił wyłonić miasto-gospodarza w drodze konkursu. Obchody tego dnia mają uświadomić dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

 List Rzecznika Praw Dziecka Brzeg

Nie zapomnij udostępnić: