Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 17 czerwca, 2016 Tytuł artykułu

Lekcja patriotyzmu w Warszawie

Treść artykułu

Zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, rynku Starego Miasta, praca z tekstami trudnego konkursu, patriotyczne uroczystości w Zamku Królewskim i na placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, to wszystko i jeszcze wiele innych wydarzeń było udziałem uczestników finału  wyjątkowego konkursu. W dniach od 2 do 4 czerwca 2016 roku odbył się w Warszawie etap centralny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683, Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Był to już czwarty etap tego konkursu, podczas którego w szranki stanęli najlepsi z najlepszych. Każde województwo mogło reprezentować tylko dwóch uczestników w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów. Opolszczyznę w pierwszej kategorii reprezentował Bartosz Lukas uczeń klasy 6b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu. W etapie centralnym i gali finałowej konkursu, wzięło udział 32 uczniów PSP i 32 uczniów gimnazjum , spośród 15 tysięcy uczestników z całej Polski. Opiekunem Bartka w tych zmaganiach był nauczyciel historii w PSP 8, mgr Kordian Zamojski.

Te trzy dni w Warszawie, to połączenie wyjątkowej lekcji patriotyzmu z dobrą zabawą, wysiłkiem umysłowym, zdrową rywalizacją i nauką. Uczniowie startowali w następujących konkurencjach dotyczących wojskowości: barwa i broń, historia oręża polskiego w sztuce, eksponat muzealny, zabytki i obiekty historyczne oraz  geografia militarna. Pytania w konkursie były trudne, ale wiedza zaprezentowana przez uczestników finału wyjątkowa.

Podczas zwiedzania Muzeum Wojska Polskiego młodzież pogłębiała swoją wiedzę na temat broni, mundurów i sztandarów wojska polskiego. Można było nawet dotknąć autentycznych, siedemnastowiecznych elementów uzbrojenia polskiej szlachty i kawalerii. W drugim dniu zawodów, uczestnicy etapu centralnego składali kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w asyście żołnierzy kompanii honorowej wojska polskiego. Grały werble doboszów i trąbki trębaczy- wrażenia były niesamowite. Obejrzeliśmy także małą defiladę uczniów warszawskich szkół wojskowych. Spotkaliśmy tam uczestników „Olimpiady tematycznej” o tej samej tematyce. Wśród jej uczestników był także reprezentant szkoły średniej z Brzegu. Dwóch przedstawicieli naszego miasta  w tak prestiżowym konkursie, świadczy o wysokiej wiedzy i patriotyźmie brzeskiej młodzieży. Uczestnicy konkursu zwiedzali także Muzeum Niepodległości, z piękną wystawą poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi i historii godła polskiego. Tam odbyło się spotkanie z przedstawicielami Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, organizatorami konkursu i wiceministrem oświaty.

Organizatorzy konkursu uznali, że należy nagrodzić wszystkich uczestnik etapu centralnego. Dlatego w trzecim dniu odbyła się wspaniała gala laureatów na Zamku Królewskim w Warszawie. Bartek Lukas i jego nowi koledzy z całej Polski długo zapamiętają tę uroczystość. Sala Lustrzana Zamku, asysta Kompani Honorowej, uczniowie szkół wojskowych ubrani w repliki dziewiętnastowiecznych mundurów z okresu Powstania Listopadowego podniosła atmosfera i wspaniałe nagrody dla laureatów. Wszyscy otrzymali książki historyczne, dyplomy, podziękowania, sprzęt elektroniczny i wyjątkowe ordery. Stowarzyszenie Klubu Kawalerów Orderu Wojennego „Virtuti Militari” nadało laureatom konkursu order , który stał się specjalnym wyróżnieniem dla wszystkich uczestników. Ozdobą tej gali był koncert pieśni wojskowej i patriotycznej w wykonaniu chóru reprezentacyjnego wojska polskiego. Wybrzmiały dźwięki „Bogurodzicy” i „Pierwszej Brygady”, aż wszystkim łza zakręciła się w oku.

Warszawa to piękne, nowoczesne miasto, ale prawie na każdym kroku można znaleźć tam pamiątki polskiej bogatej historii. Udział w etapie centralnym konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…”, był wyjątkową lekcją patriotyzmu . Wiemy, że będzie trudno dostać się tam w przyszłym roku , ale wszyscy laureaci chcą się spotkać w Warszawie jeszcze raz.  Gratulujemy i dziękujemy Bartkowi za niezwykłe osiągnięcie, promocję szkoły i naszego miasta.

                                                                                                  Kordian Zamojski

 

Nie zapomnij udostępnić: