Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 15 czerwca, 2016 Tytuł artykułu

13. Olimpiada Integracyjna

Treść artykułu

W piątek 10 czerwca 2016 roku,  już po raz XIII  spotkali się uczniowie brzeskich podstawówek i inni zaproszeni uczestnicy w ciekawych zmaganiach sportowych pod hasłami „Olimpiady Integracyjnej”. Kolejny raz organizatorem tego przedsięwzięcia był ZS nr 2 z OI, a współorganizatorem i głównym sponsorem Fundacja Na Rzecz Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Pro-Sport” przy Hotelu Antonio Conference w Skarbimierzu. W zupełnie nowej formule, na boisku sportowym, na świeżym powietrzu przy pięknej, choć wietrznej pogodzie, zawodnicy 10 drużyn rywalizowali w konkurencjach, które nawiązywały do głównego hasła starożytnych igrzysk „Citius, Altius, Fortius” (szybciej, wyżej, dalej- mocniej).

Szybciej- bo było dużo konkurencji biegowych.

Wyżej- bo ozdobą zawodów była pokazowa rywalizacja w skoku wzwyż pomiędzy uczniem klasy 6b PSP 8, Adamem Jasiakiem, a Młodzieżowym Mistrzem Polski w dziesięcioboju lekkoatletycznym Jackiem Chochorowskim, który był naszym honorowym gościem.

Dalej- bo zawodnicy rzucali oszczepami z pianki w jednej z konkurencji, próbując powtórzyć rzut dziesięcioboisty prawdziwym oszczepem.

Mocniej- bo wiele emocji i zabawy wzbudziło przeciąganie liny między zespołami w kilku wypadkach zakończone remisem.

Wszystko odbyło się jak na prawdziwych Igrzyskach. Zawody rozpoczęły się uroczystym wprowadzeniem drużyn zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. . Następnie został odczytany apel olimpijski, przyrzeczenie złożone przez sędziów i zawodników. Po uroczystym rozpoczęciu głos zabrała pani dyrektor Lucyna Bończak. Przywitała wszystkie zespoły, ich opiekunów oraz zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Burmistrz Brzegu pan Jerzy Wrębiak, Wójt Gminy Lubsza pan Bogusław Gąsiorowski, dyrektor PUP pan Zbigniew Kłaczek, st. kpt. Straży Pożarnej Grzegorz Pogorzelski, były dyrektor szkoły pani Grażyna Przymuszała, oraz nasz emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego pan Ryszard Milewski. Następnie głos zabrał Prezes Zarządu Hotelu Antonio Conference pan Grzegorz Gogola oraz pan Tomasz Hajto były polski piłkarz, grający na pozycji obrońcy, były reprezentant Polski, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski, a obecnie trener piłkarski, którzy nawiązali do obecnego szczególnego roku sportowego, w którym właśnie dzisiaj rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz za niespełna 2 miesiące Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Życzyli wszystkim uczestnikom wspaniałej zabawy i zachęcali młodzież do kibicowania Polakom  na Euro 2016. Oficjalnego otwarcia XIII Olimpiady Integracyjnej dokonał pan Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu.

Przez cały czas zawodów płonął znicz olimpijski, zapalony przez przedstawicieli wszystkich drużyn.  Całość wzbogaciły występy grupy  tanecznej przygotowane przez panią Dorotę Wojciechowską . Nad przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego – pani Joanna Iwanicka i Kordian Zamojski.  Imprezę prowadził Paweł Pietraszek. W zawodach sportowych uczestniczyli przedstawiciele wszystkich brzeskich szkół podstawowych, a także goście z Publicznego Przedszkola Integracyjnego nr 7 oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzegu i Lewina Brzeskiego. Na uwagę zasługuje elektryzujący pokaz gimnastyczny w wykonaniu uczennic klasy 6b, przygotowany przez panią Izabelę Jasiak. Nie brakowało w nim trudnych elementów akrobatycznych, a dziewczęta  w jednakowych strojach prezentowały się wspaniale.

                Prawdziwa rywalizacja sportowa skończyła się wręczeniem wszystkim uczestnikom pamiątkowych medali, dyplomów i nagród przez Wójta Gminy Skarbimierz pana Andrzeja Pulita oraz Burmistrza Brzegu pana Tomasza Witkowskiego. Wszyscy uwijali się jak w ukropie, aby każdy ze 100 uczestników dostał swój złoty medal, bilet na basen, a drużyny dyplomy. Wśród nagród znalazły się piłki gumowe i rehabilitacyjne, a także „freesbi”, badminton i inny sprzęt sportowy. Jak widać było „coś” dla ducha i „coś” dla ciała. Zadbali o to główni sponsorzy – Stal-Met Nieczaj Sp. z o.o. oraz Fundacja Na Rzecz Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych  „Pro- Sport”, dodatkowo racząc wszystkich doskonałymi posiłkami, owocami i słodyczami, przygotowanymi przez Hotel Antonio Conference.

To były doskonałe 4 godziny zabawy. Kolejny raz udało nam się stworzyć ciekawe widowisko i dostarczyć uśmiech dzieciom i dorosłym. Udowodniliśmy, że jesteśmy szkołą promującą zdrowie, a dzieciaki niepełnosprawne mogą się wspaniale bawić i udzielać sportowo, na równi rywalizując ze wszystkimi. Nie ma wątpliwości, że ten dzień na długo zapamiętają wszyscy uczestnicy  zawodów, które odbyły się pod olimpijskim hasłem: ogólnodostępność dla wszystkich ras, narodów, kultur i światopoglądów oraz  szczęścia każdego człowieka. Oczywistym jest, że gdybyśmy stosowali idee olimpijskie nie tylko w sporcie, ale i w życiu – świat byłby piękniejszy. Zależy to jednak tylko od nas. Wszyscy uczestnicy zapowiedzieli ponowny udział w zawodach za rok. Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim uczestnikom oraz opiekunom drużyn za wspaniałą sportową postawę, życzliwą atmosferę, prawdziwe zaangażowanie oraz obecność. Wyjaśniając tytuł artykułu, organizatorzy bardzo obawiali się , że pogoda pokrzyżuje nasze plany, ale XIII olimpiada nie mogła być pechowa i wszystko  udało się na szóstkę.

Ogromne słowa podziękowania kierujemy do Prezesa Zarządu Hotelu Antonio Conference pana Grzegorza Gogola, dyrekcji hotelu- pani Dagmary Kłosińskiej i pani  Pauliny Grygiel oraz Vice-Prezesa Fundacji Na Rzecz Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Pro Sport” Pana Mariusza Strapa  za wspaniałą współpracę, ogromną pomoc w organizacji i przebiegu olimpiady oraz życzliwość i zrozumienie. Już dziś zapraszamy wszystkich na następną olimpiadę ciesząc się z nadziei na przyszłoroczną dalszą współpracę”.

Kordian Zamojski

Nie zapomnij udostępnić: