Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu w finale Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2016
Ogólnopolski Konkurs Literatury Fantasy ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie literatury ciekawej, zajmującej, a jednocześnie przekazującej pozytywne wartości, m.in. przyjaźni, odpowiedzialności, odwagi oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Konkurs jest także okazją do spotkania nauczycieli różnych miast, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń oraz podniesienia kwalifikacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach metodycznych organizowanych podczas trwania finałów konkursu. Uczniom konkurs daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania i analizowania informacji, redagowania krótkich tekstów użytkowych oraz skonfrontowania ich z rówieśnikami z innych miejscowości.
Organizatorem konkursu jest Qubus Institut (Instytut Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach)
23 kwietnia 2016 r. o godzinie 12:00 rozpoczęły się finały drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2016. Rozegrane zostały w czterech zamkach: Gniew (woj. pomorskie), Kliczków (woj. dolnośląskie), Moszna (woj. opolskie) oraz Baranów
Sandomierski (woj. podkarpackie). W każdym z zamków o tytuł najlepszego stanęło do walki ponad 40 uczestników, którzy po raz kolejny musieli wykazać się niezwykłą wiedzą na temat przygód młodego czarodzieja (I kategoria: J. K. Rowlling), niezwykłej opowieści o dzielnym zwiadowcy (I kategoria: J. Flanagan) oraz najdzielniejszym rodzie w całym Śródziemiu (II kategoria: J. R. R. Tolkien).
W pierwszym etapie konkursu wzięło udział ponad dwa tysiące uczniów z całej Polski. W finałach swoich reprezentantów miały szkoły m.in. z Gdańska, Łęczycy, Warszawy, Kluczborka, Katowic, Lublina, Raciborza, Brzegu, Krakowa, Szczecina, itd.
Uczestnicy w drugim etapie zmierzyli się z zadaniami obejmującymi wiedzę dotyczącą treści poszczególnych książek oraz umiejętności redagowania krótkich tekstów użytkowych, typu zaproszenie, ogłoszenie, zawiadomienie. Czas na rozwiązanie testu to 90 minut. Komisja konkursowa składa się z polonistów – pasjonatów literatury fantasy.
Na zwycięzców czekają przygody w Szkołach Quevertonu, niezwykłej krainy, w której zrzeszonych jest aż osiem polskich zamków i pałaców: Czocha, Gniew, Kliczków, Krasiczyn, Moszna, Giżycko, Baranów Sandomierski oraz Pałac Witaszyce. Szkoły Quevertonu to kolonie, prowadzone w stylu szkół brytyjskich, właśnie w polskich zamkach, organizowane pod nazwą Szkoła Czarodziejów, Szkoła Tropicieli Queverton, czy Gwiezdna Akademia. W czasie konkursu uczestnicy wraz z rodzicami i nauczycielami mogli zwiedzić zamek i wziąć udział w przykładowych zajęciach Szkoły Czarodziejów, czy Szkoły Tropicieli. Przeprowadzone zostały również prelekcje dot. wpływu literatury fantasy na rozwój wyobraźni „młodego człowieka” oraz jego rozwoju w życiu społecznym.
W finale rozgrywanym w Kliczkowie Publiczne Gimnazjum nr 1 było reprezentowane przez dwie uczennice – WERONIKĘ GUSZPIT I WIKTORIĘ OLSZEWSKĄ (obie z klasy 2b) – miłośniczki i znawczynie twórczości J.R.R. TOLKIENA. Wstęp do rundy finałowej dało im rozwiązanie testu na poziomie 94 %.
Brzeska reprezentacja w Kliczkowie liczyła aż 9 osób, były to rodziny uczennic i polonistka. Dla wszystkich była to niezwykła przygoda. Oprócz emocji konkursowych czekały nas przeżycia estetyczne, zwiedzanie cudnego neorenesansowego zamku Kliczków, spotkanie konkursowiczów z całego kraju, tłumy trzymających kciuki…
Po finałowych zmaganiach werdykt jest dla nas satysfakcjonujący i dał miejsce na podium, choć nie uszczęśliwił zawodniczek;
WERONIKA GUSZPIT wywalczyła III miejsce, WIKTORIA OLSZEWSKA była VI.
Obie dziewczyny już deklarują przygotowania i udział w przyszłorocznym konkursie, wakacyjny turnus w Szkole Tropicieli jest niezwykle mobilizujący, a zadania są bardzo szczegółowe i drobiazgi decydują o zwycięstwie.
Wyjazd do Kliczkowa był też wielkim wyzwaniem dla szkoły. Nasz udział stał się możliwy dzięki wspaniałej postawie rodziców – państwo ALICJA I ARTUR GUSZPITOWIE (rodzice Weroniki), zaoferowali wszystkim transport własnym samochodem i w części sfinansowali całe przedsięwzięcie; fundusze uzyskaliśmy również z Rady Rodziców działającej w PG 1.
Za zaangażowanie, pomoc, opiekę, współudział dziękuję wszystkim uczestnikom wyprawy , również państwu – BEACIE I KRZYSZTOFOWI OLSZEWSKIM (rodzicom Wiktorii).
Młodsze rodzeństwo dziewcząt – Kordelia i Michał, którzy dzielnie wspierali swoje siostry – czytelniczki, otrzymali już zaproszenie do udziału w konkursie i do rekrutacji do PG 1…
3. i 6. Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie to kolejny sukces dydaktyczny PG 1.
Gratuluję i dziękuję bardzo, polonistka – Beata Matyszczak
Polecane artykuły w tej kategorii
II nabór wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych położnych w Brzegu przy ul. Chocimskiej w ramach planowanej przez Brzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. budowie budynku mieszkalnego, trzyklatkowego, w którym powstanie 36 lokali mieszkalnych
Bezpłatne badania mammograficzne
Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych, przewidzianych dla kobiet w wieku 45-74 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat....
Czas na remont programu Czyste Powietrze. W trosce o naszych beneficjentów