Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 6 lipca, 2016 Tytuł artykułu

Historyczne znalezisko w ratuszowej wieży. „Kapsuła czasu” może zawierać dokumenty sprzed stu lat

Treść artykułu

Konserwatorzy prowadzący remont dachu i wieży ratusza natrafili na „kapsułę czasu”. To popularne określenie puszki, w której zamykano dokumentu z okresu, w którym prowadzono w budynkach roboty budowlane. W przypadku wieży i kopuły brzeskiego ratusza mogą być tam dokumenty co najmniej sprzed stu lat, a może i starsze.

–  Konserwatorzy odkryli dwie tuby w kopule wieży – relacjonuje Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Dzisiaj możemy jedynie podejrzewać, że są w nich dokumenty sprzed wielu lat. Może stu lat, może starsze. Oczywiście chcielibyśmy aby były jak najstarsze, wówczas mielibyśmy materiał do badań historycznych poszerzających wiedzę o mieście i samym budynku ratusza.

Na razie, jak mówi Burmistrz Wrębiak, konserwatorzy znaleźli przełamany talerz miedziany z 1693 roku. Nie wiadomo dlaczego został przełamany. Na odnalezionej połówce, po jednej stronie, widnieją daty, a po drugiej herb Brzegu.

Początkowo ściągnięcie, a następnie otworzenie kapsuł planowano na środę 6 lipca 2016 r. Jednak silny wiatr uniemożliwił takie prace. Kolejna próba zostanie podjęta, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

– Emocje są niezwykle duże. Jak tylko coś znajdziemy to natychmiast poinformujemy o tym opinię publiczną i mieszkańców miasta – dodaje Burmistrz Wrębiak.

Ze względu na zakres prac, z użytku został wyłączony dziedziniec ratusza, a roboty podzielono na dwa etapy. Obecnie odnowiony zostanie dach i więźba zachodniej strony obiektu i hełm wieży zegarowej. W przyszłym roku (od kwietnia do października) zaplanowano remont dachu nad skrzydłem południowym i północnym oraz nad łącznikiem. Na wykonanie prac Gmina otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 200 tys. zł.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia wykonane przez kierownika budowy z firmy wykonującej prace na dachu ratusza, a także fotografie z konferencji dotyczącej znaleziska w kopule wieży ratusza.

 

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: