Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 19 grudnia, 2015 Tytuł artykułu

Zmarł Kurt Masur, honorowy obywatel Brzegu

Treść artykułu

Kurt Masur urodził się w Brzegu 18 lipca 1927. Jako dziecko mieszkał przy ul. Młynarskiej. Jego fascynacja muzyką zaczęła się w brzeskim kościele pw. św. Mikołaja, gdzie miał możliwość podziwiania gry na wspaniałych barokowych organach M. Englera, w wykonaniu organisty i kantora kościoła św Mikołaja Maxa Drischnera.

Jako młodzieniec Masur chciał zostać organistą lub pianistą. W 1942 r. rozpoczął we Wrocławiu studia muzyczne w klasie fortepianu i wiolonczeli. Choroba pokrzyżowała młodzieńcze plany. Jako szesnastolatek po raz pierwszy usłyszał orkiestrę symfoniczną. To wydarzenie było wyznacznikiem jego dalszej życiowej drogi. W 1946 r. przeniósł się do Lipska, tam zaczął się uczyć dyrygentury. Już po dwóch latach nauki pracował dla Landestheather w Halle, trzy lata później został pierwszym dyrygentem w Städtischen Bühnen w Erfurcie. Kolejnym krokiem jego kariery było prowadzenie orkiestry w Städtischen Theatern w Lipsku oraz Filharmonii Drezdeńskiej. W latach 1967-1972 był dyrektorem Filharmonii Drezdeńskiej a od roku 1970 – orkiestry Gewandhaus.

Jako dyrektor Gewandhaus wielokrotnie występował w Brzegu. Od 1991 r. kierował Filharmonią Nowojorską. 30 maja 1996 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Brzegu. Uroczystość nadania tytułu odbyła się podczas koncertu Śląskiego Festiwalu Muzycznego Porozumienie w Brzegu w Kościele Św. Mikołaja. W następnych latach Maestro Masur był dyrektorem Filharmonii Nowojorskiej, W latach 2000 – 2007 był dyrektorem muzycznym London Philharmonic Orchestra równoczesnie, od 2002 r. kierował Orchestre National de France. Kurt Masur wielokrotnie odwiedzał Brzeg. Wspierał brzeską szkolę muzyczną fundując dla placówki fortepian. Jako dyrygent po raz ostatni wystąpił wiosną 2014 r. w Filharmonii Berlińskiej. Ostatnia wizyta Kurta Masura w rodzinnym mieście miała miejsce 20 września 2015 r. Kurt Masur zmarł 19 grudnia w szpitalu w Greenwich.

Foto: Wikipedia

Nie zapomnij udostępnić: