Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 11 września, 2017 Tytuł artykułu

BCK: „ŻNIWA” POLSKI TEATR TAŃCA – BALET POZNAŃSKI

Treść artykułu

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański i Brzeskie Centrum Kultury zapraszają na spektakl, pt.:

„ŻNIWA” | reż. Igor Gorzkowski
w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego

PIĄTEK, 10.11.2017, godz. 19:00 
Duża Scena BCK 
Bilety: 20 zł / os. dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej w Brzegu
(informacje, rezerwacje: pitbrzeg@gmail.com, tel. 774160040)

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. www.teatrpolska.pl

SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH


O SPEKTAKLU: 

Realizatorzy:
Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski, Choreografia: Iwona Pasińska, Muzyka: Eugeniusz Rudnik i Adam Strug, Partie wokalne: Adam Strug, Kostiumy: Adriana Cygankiewicz, Realizacja świateł: Przemysław Gapczyński, Projekt dźwięku: Michał Garstecki (Free Flay Music), Realizacja dźwięku: Zuzanna Majewska, Asystent spektaklu: Katarzyna Rzetelska

Obsada:
Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Marta Miranda da Costa Pinto, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz gościnie: Adam Strug

Premiera: 21.01.2017, Centrum Kultury „Zamek”
Czas trwania: 60 minut

Opis:

(…) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.
Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
(…)
Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.
[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

„Żniwa” to pierwsza premiera Polskiego Teatru Tańca pod dyrekcją Iwony Pasińskiej. Uniwersalny mechanizm zachowań społecznych został w niej uchwycony przez gatunek teatru tańca. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak i natury. Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów stanowi pretekst ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy.
Podstawa literacka przedstawienia wywiedziona z dramatu Wyspiańskiego „Powrót Odysa” tworzy ramę narracji, wokół której rozgrywają się sceniczne wydarzenia. Ponadto twórcy przedstawienia wykorzystali teksty z „Roku polskiego” Zofii Kossak w kompozycji obrazów zasiewów. Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa.
W warstwie wizualnej na uwagę zasługuje wartość widoczna w detalach spektaklu, takich jak unikatowe ręcznie tkane płaszcze wedle osiemnastowiecznych wzorów kontuszy.
„Żniwa” powstały we współpracy z Igorem Gorzkowskim, odpowiedzialnym za reżyserię i dramaturgię. Swój wkład do przedstawienia włożyli także wykonawcy przy rozwiązaniach choreograficznych. W spektaklu zwraca uwagę wyjątkowy kształt muzyczny, na który składają się kompozycje Eugeniusza Rudnika, legendy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, pioniera muzyki elektronicznej, zestawione z tradycyjnymi polskimi pieśniami w opracowaniu i wykonaniu na żywo wybitnego śpiewaka Adama Struga.
Premiera „ŻNIW” zainaugurowała nowy program artystyczny teatru na rok 2017 – „Rok Guślarzy”.

Sceny „Żniw”:
Prolog (Pieśń: Tam na polu – Adam Strug)
1. Zasiew (muz. Eugeniusz Rudnik)
2. Zalotnicy (muz. Eugeniusz Rudnik)
3. Matka i syn (muz. Eugeniusz Rudnik)
4. Ojciec i syn (Pieśń: Bzicam konia, bzicam – Adam Strug)
5. Powrót (muz. Eugeniusz Rudnik)
6. Mąż i żona (Pieśń: Zarżyj że koniu – Adam Strug)
7. Żniwa (muz. Eugeniusz Rudnik)
8. Dożynki (Stanisław Wyspiański)
Epilog (Pieśń: Zachodźże słoneczko – Adam Strug)

Trailer:

Nie zapomnij udostępnić: