Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 sierpnia, 2023 Tytuł artykułu

BCK: Spektakl Beton | Miejski Teatr Miniatura Gdańsk | Teatr Polska 2023

Treść artykułu

Zapraszamy na spektakl w ramach programu TEATR POLSKA 2023

BETON
Reżyseria: Michał Derlatka
Miejski Teatr Miniatura

Duża Scena BCK
Sobota, 16.09.2023 – godz. 18.00

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Bilety: 30 PLN – dostępne w kasie BCK oraz online    

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorem.


OPIS SPEKTAKLU:

Adaptacja nagradzanej powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy najdłuższego gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. „Już nie tylko poznajemy specyfikę falowca i dane na jego temat. Jesteśmy również świadkami pełnego humoru obrazu epoki PRL-u, którego osobliwy budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku jest przykładem. Falowiec staje się Polską w pigułce, głosem mieszkańców budynku nie tylko o perle architektury socjalizmu, ale też o Polsce, w której żyją” (Łukasz Rudziński, trojmiasto.pl).

Wykonawcą głównej roli i autorem scenografii jest brzeżanin – Wojciech Stachura, który otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz niedawno nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę na festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.


WOJCIECH STACHURA: 

Pochodzący z Brzegu aktor, który ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku, gdzie już w trakcie studiów udało mu się pracować w Białostockim Teatrze Lalek oraz w Teatrze Latarnia Magiczna. Nawiązał również współpracę z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, biorąc udział w spektaklu „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” w reż. Justyny Sobczyk. Najważniejsze role: Merkucjo w „Montecchi i Capuletti” w reż. Rusłana Kudaszowa, Lockit w „Operze żebraczej” w reż. Artura Dwulita, tytułowa rola w „Bruno Sznajderze” w reż. Mateusza Tymury, Chick w „Małej śmierci” w reż. Katarzyny Kołodziejczak. W wolnym czasie zajmuje się również konstrukcją i budową lalek, odpowiadał za konstrukcję lalek m.in. do dyplomu indywidualnego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu na podstawie „Czekając na Godota” w reż. Agaty Kucińskiej oraz spektaklu „Mała śmierć” w reż. Katarzyny Kołodziejczak, zrealizowanego w ramach stypendium „Młodzi Twórcy” w Białymstoku. W Miniaturze debiutował w kwietniu 2013 roku rolą młodego Fahrenheita w spektaklu „Fahrenheit” w reżyserii Michała Derlatki.


OBSADA SPEKTAKLU:
wykonanie: Wojciech Stachura
wykonanie piosenek: Marta Złakowska
głosy: Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski

INFORMACJE:
czas trwania: 65 minut
grupa wiekowa: młodzież (16+) i dorośli
koncepcja scenografii i lalek: Wojciech Stachura
konsultacje konstrukcyjne scenografii: Beniamin Straszewski
muzyka: Sarapata Sound Workers
data premiery: 25 listopada 2020
miejsce premiery: Miejski Teatr Miniatura


Pokazy spektakli i warsztaty odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


O PROGRAMIE TEATR POLSKA 2023

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2023 po raz piętnasty. Do tegorocznej, jubileuszowej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 15 przedstawień: Arcadia, Teatr KTO, reż. Jerzy Zoń, Beton, Miejski Teatr Miniatura, reż. Michał Derlatka, Drzewo życzeń, Teatr im. H.Ch.Andersena w Lublinie, reż. Mateusz Przyłęcki, Every Minute Motherland, Fundacja Teatru Trans-Atlantyk, reż. Maciej Kuźmiński, Teatr Ósmego Dnia, reż. Janusz Stolarski, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Kaspar, Teatr Biuro Podróży, reż. Paweł Szkotak, Kwiat paproci, Fundacja Teatr Latarnia, reż. Mateusz Tymura, Lastminute, Fundacja Szafa Gra/Teatr Naumiony, reż. Iwona Woźniak, Margules.nieobecność, Fundacja Sceny Prapremier, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Nieostrość widzenia, Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego, reż. Wawrzyniec Kostrzewski, Teatr Zagłębia, reż. Justyna Łagowska, Sędziowie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, reż. Anna Augustynowicz, Symulator, Białostocki Teatr Lalek, reż. Tomsa Legierski, WOLNE CIAŁA, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, reż. Marta Ziółek, Złodziej czasu, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki, reż. Waldemar Wolański.

Pokazy spektakli TEATR POLSKA 2023 potrwają od 1 września do 30 listopada. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródła:

https://teatrpolska.pl/spektakle/805-Beton-2/

https://teatrminiatura.pl/pl/bip/o-nas/zespol-artystyczny/wojciech-stachura/

Nie zapomnij udostępnić: