Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 9 sierpnia, 2023 Tytuł artykułu

Galeria BCK: „Portret nieoczywisty” – wystawa malarstwa

Treść artykułu

Galeria Sztuki Współczesnej BCK zaprasza na wystawę! 

„PORTRET NIEOCZYWISTY” 
Wystawa malarstwa Janusza Myrny

Wernisaż:
Sobota (05.08.2023) – godz. 15.00


O ARTYŚCIEE I JEGO SZTUCE:

Janusz Myrna. Magister psychologii, magister pedagogiki i magister sztuki. Pracował przez wiele lat jako psycholog i specjalista w jednostkach penitencjarnych. Realizował także programy protrzeźwościowe i pomoc psychologiczną dla społeczności lokalnych oraz społeczności zagrożonych wykluczeniem. Pracował z tzw. trudnym pacjentem. Biegał maratony i trasy długodystansowe.

Portret nieoczywisty, bo tak zatytułował wystawę, to bardzo skrócona opowieść o sobie, a w zasadzie o każdej osobie. Jak powiedział profesor Eugeniusz Geppert artysta maluje siebie. Maluje to, jak został ukształtowany, co jest dla niego wartością w życiu, co mu ,, w duszy gra“. Portret nieoczywisty dla Janusza Myrny jest wielowarstwową konstrukcją. Na pierwszym poziomie ukazuje podobieństwo osoby, na kolejnym trochę osobę, a częściowo tworzącego portret. Na jeszcze innym jest już imaginacją tworzącego, ukazaniem pewnych cech, wartości cenionych. Portretem obdarzamy więc osobę, jej idee, cechy istotne dla niej lub z nią w jakiś sposób utożsamiane, ale też portret może być już tylko luźnym odzwierciedleniem postaci, a silniej utożsamiać się z jakąś ideą, poglądem, cechą itp.

Kocha różne odmiany malarstwa figuratywnego realistycznego. Dlatego też takie obrazy przedstawia na wystawie. Ukazuję więc postaci ludzkie które są obecne w moim życiu, które zaistniały w nim z różnych powodów, ale też postaci, którym chciałem nadać pewien wizerunek, ideę.
Dla Janusza potkania z portretem nieoczywistym w malarstwie są efektem tych wielu innych, które dokonały się wcześniej. Te utrwalone na płótnach są informacją o sposobie postrzegania rzeczywistości. Są drogą od realizmu prawie fotograficznego do malarstwa figuratywnego, różnie pokazanego. Przekonajcie się proszę o tym sami.
Artysta nie może bowiem szczęśliwie istnieć bez odbiorcy, widza.

Zapraszamy na wystawę do Galerii Sztuki Współczesnej.

Nie zapomnij udostępnić: