Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 10 listopada, 2021 Tytuł artykułu

Oficjalne nadanie imienia Brzeskiemu Centrum Kultury

Treść artykułu

W środę, 10 listopada 2021 r., miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania Brzeskiemu Centrum Kultury imienia Ignacego Jana Paderewskiego, w której wziął udział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, a także zastępca burmistrza, Bartłomiej Kostrzewa. Obecni byli również m.in.: p. Monika Jurek w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły,  Starosta Powiatu Brzeskiego, Jacek Monkiewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej, Renata Listowska wraz z członkami Rady Miejskiej, Przewodniczący Rady Powiatu, Janusz Jakubów, prezesi spółek miejskich, kierownicy biur Urzędu Miasta, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Krzysztof Kulwicki, dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury, Jacek Ochmański, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Katarzyna Oćwieja – Grądziel, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektor Panoramy Racławickiej, Romuald Nowak, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Dariusz Byczkowski, dyrektorzy brzeskich żłobków, przedszkoli oraz szkół, prezesi klubów sportowych, właściciele prywatnych firm. Uroczystego odsłonięcia dokonali Przewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu pani Renata Listowska i Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Po odsłonięciu tablicy patrona, wręczone zostały również nagrody Burmistrza Brzegu dla animatorów i twórców kultury. Nagrodzeni zostali: Beata Staszczyk, Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych „Piast”, Damian Lis, Krzysztof Kudłak oraz Magdalena Michalak. Na koniec uroczystości, liczna publiczność mogła wysłuchać okolicznościowego koncertu patriotycznego.

W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak podkreślił, że nadając imię Brzeskiemu Centrum Kultury, przywołujemy na myśl zasługi wybitnego męża stanu, artysty, twórcy, wykonawcy i ojcu naszej niepodległości. „Nasza „świątynia kultury” – mówił Burmistrz – w pełni zasługuje na takiego właśnie patrona. Bo ośrodek kultury to nie tylko gmach, jak nasz z historią sięgająca początku dziewiętnastego wieku. Ośrodek to ludzie, ich marzenia, plany, a w końcu ziszczone realizacje, które posłużyć mają zaspokojeniu tych jakże niematerialnych, ale jakże istotnych potrzeb człowieka. Potrzebie obcowania z pięknem, we wszystkich jego aspektach – wizualnym, słownym, akustycznym. Potrzebie obcowania z drugim człowiekiem. Wszak to interpersonalna wymiana doświadczeń, wrażeń i oczekiwań czyni z nas Ludzi”.

Ignacy Jan Paderewski był światowej sławy pianistą, kompozytorem, polskim działaczem niepodległościowym, politykiem, mężem stanu. Urodził się w 1860 roku w Kuryłówce. Kształcił się w warszawskim Instytucie Muzycznym, który ukończył z wyróżnieniem. Następnie kontynuował naukę w Wiedniu pod kierownictwem Teodora Leszetyckiego. Odbył podróże zagraniczne po Europie i Ameryce Północnej, podczas których koncertował i zyskał światową sławę. Tę popularność wykorzystał w czasie I wojny światowej, kiedy to prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został w 1919 roku premierem. Pełnił też funkcję ministra spraw zagranicznych. Był wraz z Romanem Dmowskim polskim delegatem na konferencję pokojową w Paryżu. W kolejnych latach swojego życia powrócił do koncertowania. Po wybuchu II wojny światowej wszedł w skład władz Polski na uchodźctwie. Został przewodniczącym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. Nie doczekał jednak zakończenia wojny. Zmarł na zapalenie płuc w Nowym Jorku w 1941 roku.

Nie zapomnij udostępnić: