Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 29 sierpnia, 2021 Tytuł artykułu

Uroczyste obchody 41-lecia NSZZ Solidarność

Treść artykułu

W niedzielę, 29 sierpnia br. odbyły się uroczyste obchody 41. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, które zainaugurowała msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Następnie wszyscy uczestnicy, m.in. związkowcy, samorządowcy, reprezentanci organizacji kombatanckich i społecznych oraz mieszkańcy udali się pod obelisk, znajdujący się przy kościele, upamiętniający NSZZ „Solidarność”. Tam zebranych powitał Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wraz z przewodniczącym brzeskiego oddziału „Solidarności” Kazimierzem Kozłowskim, którzy podziękowali wszystkim za przybycie i wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem. W imieniu Gminy Brzeg wiązankę składali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wraz z wicestarostą Ewą Smolińską.

Warto wspomnieć, że początkowo protesty robotnicze, które polegały na wstrzymaniu się od pracy, rozpoczęły się w lipcu 1980 roku. Ogniwem zapalnym do ich wybuchu były podwyżki cen mięsa. W ciągu pierwszych wakacyjnych tygodni wzięło w nich udział blisko 200 zakładów pracy w całym kraju i ok. 80 tys. osób. W połowie sierpnia strajki wybuchły w stoczniach na Wybrzeżu, a wystąpienia przybrały formę ogólnokrajowego strajku. Ostatecznie, 31 sierpnia 1980 roku, komunistyczna władza została zmuszona do podpisania porozumień z protestującymi. Na ich mocy miała m.in. zostać ograniczona cenzura, osoby zwolnione z pracy miały ponownie zostać zatrudnione, utworzone miały zostać niezależne od PZPR związki zawodowe.

Wydarzenia z 1980 roku uważa się za początek obalania systemu komunistycznego we wschodniej Europie. W Polsce już we wrześniu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, w którego struktury przystąpiło z czasem ok. 10 mln. osób.

Nie zapomnij udostępnić: