Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 23 maja, 2021 Tytuł artykułu

55. rocznica Wydarzeń Brzeskich

Treść artykułu

W niedzielę, 23 maja br. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczysta msza święta upamiętniająca 55. rocznicę Wydarzeń Brzeskich. Władze samorządowe reprezentował m.in. Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą ks. Kazimierza Makarskiego oraz obronę kościoła przez brzeskich parafian.

Przypomnijmy, że początek Wydarzeń Brzeskich to data 5 października 1965, kiedy to władze PRL postanowiły przejąć ostatecznie budynek brzeskiej wikarówki, który był częścią parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszczem był ks. prałat Makarski, którego władze PRL postanowiły w ten sposób złamać. Rzekomym powodem eksmisji księży miały być zaległości podatkowe. Natomiast faktycznie był to element planu ograniczania, zdaniem państwa, wpływów parafii w mieście. W wikarówce, zgodnie z decyzją władz, miała powstać przychodnia zdrowia.

26 maja 1966 roku mieszkańcy Brzegu postanowili bronić księży i starli się z oddziałami milicji i ZOMO. Do Brzegu ściągnięto kilkuset ZOMO-wców z Opola, Katowic, Wrocławia oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy SB. Konfrontacja przybrała charakter regularnej bitwy, w której wzięło udział blisko 2 tys. osób. ZOMO i milicja zatrzymały oficjalnie tylko 82 osoby, ale tak na prawdę zatrzymanych było o wiele więcej. Mówi się o nawet 300 osobach, które zostały ranne, pobite lub z uszkodzeniami ciała trafiły do szpitala. Wiele osób uczestniczących w zajściach zostało skazanych. Z oficjalnych danych wynika, że 7 osób otrzymało kilkuletnie więzienie. Cztery osoby odpowiadały przed sądem dla nieletnich. Na kary grzywny od 350 do 2400 zł skazano 28 osób.

 

Nie zapomnij udostępnić: