Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 13 grudnia, 2020 Tytuł artykułu

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Treść artykułu

Uroczysta msza święta w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego została odprawiona 13 grudnia br. w kościele pw. św. Mikołaja. Uczestniczył w niej poczet sztandarowy i przedstawiciele NSZZ Solidarność na czele z Przewodniczącym Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Brzegu Kazimierzem Kozłowskim. Władze miejskie reprezentował burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, a powiatowe- starosta Jacek Monkiewicz. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod znajdującą się w kościele tablicą.  Tragiczne wydarzenia w historii kraju przypomniał Burmistrz Brzegu, oddając hołd ofiarom Stanu Wojennego.

Przypomnijmy, 13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z generałem Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. 13 grudnia 1981 r. (noc z soboty na niedzielę) o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

W trakcie trwania stanu wojennego w całym kraju internowano łącznie 10131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

Nie zapomnij udostępnić: