Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 14 września, 2020 Tytuł artykułu

W ramach programu „Poszukiwacze Historii” programu Polsat Play w Brzegu odkryto bunkier z czasów II wojny światowej

Treść artykułu

Na zaproszenie władz miejskich w sobotę 12 września br. do Brzegu zawitali Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski z popularnego programu telewizji Polsat Play „Poszukiwacze Historii”. Celem ich wizyty miało być poszukiwanie bunkra z czasów II wojny światowej, o którym wspominali naoczni świadkowie, w tym Pan Waldemar Matkowski. W trakcie realizacji przebudowy centrum przesiadkowego dotyczące posadowienia obiektu bunkrowego stały się bardzo prawdopodobne. Pracownicy, którzy pracowali przy tej inwestycji, potwierdzili istnienie pod warstwą ziemi żelbetonowego stropu. Z tego względu Gmina Brzeg podjęła działania dotyczące uzyskania wszelkich wymaganych prawem zgód właścicieli terenu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu, celem eksploracji tego terenu. Udało się również przekonać do poszukiwań bohaterów programu „Poszukiwacze Historii”.

Poszukiwania prowadzone z użyciem m.in. georadaru zakończyły się pełnym sukcesem. Nie tylko odnaleziono szereg artefaktów z czasów z przed 1945 r. (w tym odznakę Luftwaffe, fragment samochodu Tatra z 1940 r., przedwojenny kałamarz, butelki, figurki, fragmenty porcelany). Odnaleziono schron wraz z wejściem do niego. Obiekt okazała się być tzw. „szczeliną przeciwlotniczą”, zbudowaną najprawdopodobniej w latach 1943-1944. Żelbetowa konstrukcja ciągnie się na długości kilkudziesięciu metrów w kierunku dworca PKS. Szczeliny przeciwlotnicze były lokalizowane głównie w parkach i skwerach. Są to wąskie tunele zaprojektowane na rzucie „zygzaka”, których celem była ochrona ludności w czasie bombardowań lotniczych.

Odcinek „Poszukiwaczy Historii” z Brzegu będzie emitowany najprawdopodobniej w grudniu br. Program ten cieszy się 1,5 mln widownią, a o jego popularności świadczyła duża rozpoznawalność prowadzących program wśród Brzeżan, którzy obserwowali całe wydarzenie z bezpiecznej odległości.

 

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: