Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 4 grudnia, 2019 Tytuł artykułu

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Treść artykułu

We wtorek, 3 grudnia br. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się uroczysta gala oraz koncert w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Dla licznie zgromadzonej publiczności, wśród której znaleźli się m.in. Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski, a także brzescy działacze NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kozłowski oraz Walenty Wantuch wystąpiła Małgorzata Ostrowska, prezentując utwory ze swojej nowej płyty.

Podczas gali wręczono Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, które trafiły do wspomnianych brzeskich przedstawicieli NSZZ „Solidarność” Kazimierza Kozłowskiego i Walentego Wantucha.

Kiedy wybuchł stan wojenny, Kazimierz Kozłowski szedł na swoją zmianę do pracy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Brzegu. Był działaczem komisji zakładowej, później zaangażował się w podziemną Solidarność.
– To było z soboty na niedzielę około 4 nad ranem. W drodze do pracy byłem legitymowany, pytano mnie, gdzie idę. Wtedy już wiedziałem, że dzieje się coś niedobrego. Później, jako że pracowaliśmy również w nocy, mieliśmy specjalne przepustki. Proszę pamiętać, że wprowadzona godzina policyjna uniemożliwiała swobodne poruszanie się w godzinach wieczornych i w nocy. Kiedy jeździliśmy z mlekiem, przechodziliśmy liczne kontrole. Szukano głównie ulotek. Żołnierze i milicjanci wchodzili do naszych kabin i je przeszukiwali. Nękali nas
– wspomina Kazimierz Kozłowski.

Panu Kazimierzowi i Panu Walentemu składamy serdeczne gratulacje za to wyjątkowe wyróżnienie!

zdjęcia Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

 

Nie zapomnij udostępnić: