74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Pamiętamy!
1 sierpnia 1944 roku w Warszawie była piękna, bezwietrzna, słoneczna pogoda. Ciszę wieczoru przerwały o godzinie 17.00 strzały. Tak o godzinie „W” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie – zryw organizacji wojskowych i patriotycznych będący sprzeciwem wobec niemieckiej okupacji, trwającego terroru, łapanek i aresztowań. Akcja zbrojna polskiego podziemia rozpoczęta w Warszawie przez Armię Krajową, w ramach trwającej od stycznia 1944 r. akcji „Burza”, miała poprzedzić wkroczenie wojsk Armii Czerwonej do Warszawy. Działania militarne przeciwko niemieckim wojskom okupacyjnym miały również wydźwięk polityczny – wobec postępujących w coraz szybszym tempie wojsk sowieckich.
Do symboli powstania przeszły walki o budynek Prudientalu, Stare Miasto, zdobycie PAST-y, starcia w warszawskich dzielnicach – Ochocie, Mokotowie i Woli – gdzie polem walki stał się m.in. Cmentarz Powązkowski. Jednym z najtragiczniejszych symboli powstania była ewakuacja Starego Miasta systemem kanalizacyjnym.
Trwające 63 dni Powstanie Warszawskie spotkało się z różnymi ocenami. Bilans powstania był tragiczny. Straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Rozbieżności dotyczące strat niemieckich są spore i wynoszą od 9 tys. do 26 tys. zabitych, zaginionych i rannych. Ucierpiała cywilna ludność Warszawy. Naloty, ostrzał artyleryjski, prowadzone przez oddziały niemieckie i wojska z nimi sprzymierzone eksterminacje mieszkańców stolicy spowodowały śmierć od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. W ciągu dwóch miesięcy walk zniszczono 25% lewobrzeżnej zabudowy Warszawy. Po upadku powstania oddziały niemieckie przystąpiły do systematycznego wyburzania miasta, obracając stolicę w morze ruin.
Przez wielu Powstanie Warszawskie traktowane jest jako jeden z najważniejszych zrywów militarnych w historii Polski. Było jednym z trzech powstań, jakie wybuchły w okupowanych stolicach Europy, jednak jego skala przerasta zrywy, które wybuchły w Paryżu czy Pradze. Na pewno było jednym z najkrwawszych konfliktów prowadzonych na terenie zurbanizowanym.
W Brzegu uczczono 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uroczystą mszą świętą, która została odprawiona w ubiegłą niedzielę, 29 lipca, w kościele pw. św. Mikołaja. W uroczystości udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, reprezentanci władz samorządowych na czele z burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem, a także poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji kombatanckich i społecznych.
Dla upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego dziś (1 sierpnia) o godz. 17:00 na terenie miasta uruchomione zostaną na czas jednej minuty syreny alarmowe.
Polecane artykuły w tej kategorii
Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 45-74 lat
Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych, przewidzianych dla kobiet w wieku 45-74 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch...
Kasa Urzędu Miasta nieczynna
Spotkanie opłatkowo-noworoczne środowisk kresowych w Brzegu
W Sali Stropowej brzeskiego Ratusza odbyło się wyjątkowe spotkanie świąteczne, które zgromadziło przedstawicieli brzeskich środowisk kresowych i sybirackich. Była to okazja do wspólnego...