Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 2 czerwca, 2017 Tytuł artykułu

Wizyta przedstawicieli Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Brzegu

Treść artykułu

Grupa 39 członków Towarzystwa Polsko-Niemieckiego z siedzibą w Kilonii w Niemczech odwiedziła 25 maja br. nasze miasto.

Wizyta była oddaniem hołdu zmarłemu niedawno Rolandowi Reche – Honorowemu Obywatelowi Brzegu i założycielowi Towarzystwa Polsko-Niemieckiego.

Roland Reche przez wiele lat stał na czele Bundesvereinugung der Brieger – stowarzyszenia byłych mieszkańców Brzegu z siedzibą w Goslar. W 1972 r. założył Polsko-Niemieckie Towarzystwo z siedzibą w Kilonii, którego celem było pojednanie polsko-niemieckie. Roland Reche wspierał działalność brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich. Ponadto, osobiście zaangażował się m.in. w pozyskanie środków na renowację barokowych polichromii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, zabiegając o środki na ten cel w Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Wśród dawnych brzeżan prowadził zbiórki funduszy na ratowanie kościoła pofranciszkańskiego w Brzegu. Przez kilkanaście lat współorganizował letnie kursy języka niemieckiego dla nauczycieli języka niemieckiego z brzeskich szkół. Za wkład w budowanie relacji polsko-niemieckich 28 kwietnia 2010 r. Rada Miejska Brzegu podjęła uchwałę o przyznaniu Rolandowi Reche tytułu Honorowego Obywatela Brzegu.

Z gośćmi w Dużej Sali Stropowej spotkał się Burmistrz Jerzy Wrębiak, który przybliżył historię naszych kontaktów oraz zaangażowania Rolanda Reche w budowanie relacji między dawnymi i obecnymi mieszkańcami Brzegu i Goslar.

 

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: