Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 29 marca, 2017 Tytuł artykułu

Przedszkolaki z Siódemki z wizytą w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

Treść artykułu

 

Od 30 stycznia 2017 roku na terenie naszej gminy realizowana jest innowacja pedagogiczna  „Brzeski system doradztwa edukacyjno-zawodowego od przedszkola do gimnazjum”. Innowacja zakłada stworzenie spójnego i jednolitego systemu, modelu doradztwa edukacyjno-zawodowego dla dzieci brzeskich przedszkoli i uczniów szkół bliżej rynku pracy, we współpracy z lokalnymi pracodawcami. Zakłada również, jeśli to możliwe, wykorzystanie miejsc edukacji bezpośredniej u pracodawcy lub szkoła/przedszkole staną się takim miejscem doświadczenia pracy.

W działania innowacyjne włączeni są rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.

W roku szkolnym 2016/2017 do realizacji założeń innowacji w naszym przedszkolu przyjęto zadanie – zapoznanie dzieci z pracą aktora i żołnierza.

14 marca 2017 r. przedszkolaki poznawały pracę aktora w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora oraz  oglądały spektakl ,,Brzydkie kaczątko”.

Sceneria spektaklu wykonana z użyciem najnowszej techniki sprawiła, że dzieci co chwilę doznawały  nowych, odmiennych wrażeń: raz czuły się jak na dnie jeziora, wśród pływających rybek, innym razem unosiły się wraz ze skrzydłami lecących ptaków. Bogactwo koloru i dźwięku potęgowały wrażenia – co chwilę z dziecięcych ust wyrywały się westchnienia zachwytu. Najpiękniejszy jednak – jak to w baśniach bywa – był finał, w którym zwyciężyło dobro, brzydkie kaczątko okazało się łabędziem i odnalazło swoich bliskich. Baśń z morałem: ,,nie szata zdobi człowieka” – i tego uczmy nasze dzieci.

Udział dzieci w spektaklu był okazją do kontaktu ze sztuką, która sprzyja rozwojowi dziecięcych zainteresowań. Był  ciekawym i atrakcyjnym doznaniem rozbudzającym pragnienie głębszych poszukiwań. Nie ograniczył się jedynie do podziwiania i obserwacji przedstawienia. Po spektaklu dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez aktorów Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Dzieci mogły z bliska poznać różne rodzaje teatralnych lalek: figury, kukły, pacynki i marionetki oraz wypróbować sposoby poruszania nimi. Dowiedziały się też, że niektóre imiona lalek są najczęściej odzwierciedleniem ich charakterów, jak np. Hilda Plaskata to zła kobieta, która lubi tylko siebie i ciągle zastanawia się jak zrobić komuś na złość, a przy tym ma bardzo zły wyraz twarzy. Najodważniejsze dzieci pod kierunkiem aktorów odegrały scenki z użyciem lalek – w tym czasie dzieci nasze były tzw. aktywnymi odbiorcami sztuki. Wycieczka do teatru dostarcza dzieciom wielu emocji i okazji do ich przeżywania.

Nauczyciel PP7 Integracyjnego

Danuta Włodarczyk

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: