Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 17 września, 2023 Tytuł artykułu

84. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

Treść artykułu

Dziś, w niedzielę 17 września 2023 roku, w przypadającą 84. rocznicę tragicznych wydarzeń w polskiej historii XX wieku, o godzinie 12:45 odbyła się msza święta w kościele pw. Świętego Mikołaja w Brzegu. Następnie po jej zakończeniu, uroczyście złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą. W obchodach uczestniczył Jerzy Wrębiak Burmistrz Brzegu.

17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Rozpoczęła się okupacja sowiecka, która zapisała się krwawo na kartach historii narodu polskiego. Aresztowano oficerów, policjantów, ludzi kultury. Wielu z nich stało się ofiarami ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji na Syberię. Wywózki w głąb Związku Sowieckiego objęły setki tysięcy polskich obywateli, głównie rodzin wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei. Spośród deportowanych wielu umarło w drodze, tysiące już nigdy nie wróciły do kraju. Polakom narzucano obywatelstwo radzieckie, a zaanektowanie wschodnich województw Rzeczpospolitej stanowiło początek trwałej utraty Kresów Wschodnich.

Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętego Mikołaja. Później nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów, po czym goście udali się do brzeskiego Klubu Garnizonowego, gdzie czekał na nich poczęstunek. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak podziękował wszystkim za przybycie i uczestnictwo w uroczystościach, a Pani Janinie Góral – Prezes koła terenowego Związku Sybiraków w Brzegu oraz Panu Januszowi Żebrowskiemu – Prezesowi Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków na Opolszczyźnie wręczył upominki miejskie.

W wydarzeniu uczestniczyli również wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Nie zapomnij udostępnić: