Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 22 września, 2021 Tytuł artykułu

Konsul Generalny Węgier w Krakowie z wizytą u Burmistrza Brzegu

Treść artykułu

W środę, 22 września br., gościem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka był Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Spotkanie dotyczyło możliwości podjęcia współpracy. Konsul został oprowadzony po brzeskich zabytkach – ratuszu, kościele św. Krzyża oraz Zamku Piastów Śląskich, które wzbudziły jego zainteresowanie.

Tibor Gerencsér urodził się 24 marca 1986 r. w Pápa. Ukończył Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Uniwersytet Warszawski. W latach 2018 – 2020 był dyrektorem Fundacji im. Wacława Felczaka w Budapeszcie. Wcześniej, w 2015 r. uczestniczył w międzynarodowym programie parlamentarnym w Kancelarii Sejmu w Warszawie, natomiast od 2012 do 2013 r. był wykładowcą na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Swoją misję w Polsce rozpoczął we wrześniu 2020 roku, jednak początkowo, przez sytuację epidemiologiczną, nie miał możliwości spotkania się z wieloma osobami. Obecnie, po złagodzeniu obostrzeń, skupia się na rozwoju współpracy z polskimi regionami i stara się odwiedzać samorządowców oraz miasta w Polsce. Tibor Gerencsér jest z wykształcenia historykiem, kładzie nacisk na zacieśnienie relacji między Węgrami i Polakami. W jego planach są różne projekty nawiązujące do wspólnej historii.

Konsul Węgier rozmawiał z Burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem m.in. o realizowanych w mieście inwestycjach oraz inicjatywach zmierzających do umocnienia i rozwoju relacji polsko – węgierskich. Zastanawiano się, które z miast na Węgrzech może podpisać z Brzegiem umowę o partnerstwie.

W temacie relacji Polski i Węgier, warto wspomnieć o ś.p. Januszu Wójciku – przewodniczącym Rady Miejskiej w Brzegu, któremu 20 sierpnia 2018 roku uroczyście nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Székesfehérvár na Węgrzech. Tam, od ponad 20 lat był zaangażowany w popularyzowanie wspólnych wątków historycznych polsko-węgierskich, jak i tych bardziej współczesnych, związanych ze współpracą samorządów opolskich z komitetem Fejér, z miastem Székesfehérvár.

 

Nie zapomnij udostępnić: