Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 20 września, 2021 Tytuł artykułu

Wojewódzkie obchody 82. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Treść artykułu
17 września przypada 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Tego samego dnia obchodzimy Dzień Sybiraka. W wojewódzkich obchodach rocznicy, zorganizowanych przez Wojewodę Opolskiego, Gminę Brzeg reprezentowała Sekretarz Brzegu Krystyna Nowakowska-Bider.
W imieniu Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka pani Sekretarz złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na opolskim ratuszu.
We wrześniu 1939 r. armie Niemiec i Związku Sowieckiego najechały Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej. Polscy jeńcy wojenni trafili m.in. do sowieckich obozów. Wielu z nich spoczywa dziś w zbiorowych mogiłach na cmentarzach w Katyniu, Miednoje i w wielu jeszcze niezidentyfikowanych miejscach. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali.
Nie zapomnij udostępnić: