Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 12 sierpnia, 2021 Tytuł artykułu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej każdy znajdzie coś dla siebie!

Treść artykułu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu może pochwalić się niezwykle bogatą ofertą – zarówno dla najmłodszych, jak i tych najstarszych mieszkańców naszego miasta. Pracownice biblioteki starają się na różne interesujące sposoby aktywizować czytelników, wychodząc do nich z takimi akcjami jak m.in. „Książkowojaże”, cieszące się niesamowitą popularnością.

Atrakcyjnie w wakacje, ale nie tylko…

Nikogo, kto odwiedza oddziały Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu lub śledzi ich media społecznościowe, nie zdziwi, że ich pracownicy przygotowali niezwykle atrakcyjne wakacje – nie tylko dla czytelników. Zresztą w brzeskiej bibliotece ciekawie jest nie tylko od wakacji, wszak dzieje się tam masa interesujących akcji przez cały rok.

Miejska Biblioteka Publiczna współpracuje m.in. ze Stowarzyszeniem Żywych Poetów, Uniwersytetem III Wieku, Stowarzyszeniem Aglomeracja Wrocławska, czy też miejscowymi przedszkolami. Owocami tej współpracy są np. takie akcje jak chociażby „Głośne Czytanie”, w ramach którego na portalu społecznościowym Facebook Prezes Stowarzyszenia Żywych Poetów – Radosław Wiśniewski czyta fragmenty przeróżnych książek.

Brzeska biblioteka dba także o potrzeby osób niewidomych oraz słabo widzących. Jednym z przykładów na to niech będzie „Czytak”, czyli odtwarzacz, przypominający wielkością telefon bezprzewodowy, z wbudowanym radiem FM, głośnikami i wejściem na słuchawki. Odtwarza muzykę, książki i słuchowiska w formacie mp3, DAISY i Czytaka. Odczytuje również pliki tekstowe dzięki syntezatorowi Ivona. Urządzenie mogą wypożyczyć osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wady wzroku. Czas wypożyczenia odtwarzacza nie może być jednak dłuższy niż 60 dni.

Ciekawym przedsięwzięciem jest z pewnością również akcja „Poczytamy, posłuchamy”, której celem jest propagowanie korzystania z audiobooków. Wybierane są najciekawsze tematycznie pozycje, a następnie umieszczane w formie wystawy, a także na zdjęciach w portalach społecznościowych. Jak mówią same pracownice MBP audiobooki cieszą się ogromną popularnością.

Popularnością cieszą się również organizowane przez MBP, już od przeszło 11 lat, kiermasze książki, gdzie oferowane są publikacje z przeróżnych dziedzin – od literatury pięknej dla dorosłych i dzieci, przez popularne poradniki dla różnych grup zainteresowań, aż po literaturę fachową i naukową. Celem kiermaszu jest promocja czytelnictwa i sprzedaż używanych książek ze zbiorów i zasobów biblioteki. Dodać należy, że książki są w dobrym stanie fizycznym. W czerwcu odbył się także „Wakacyjny Kiermasz Książek”, który zlokalizowano w ogrodzie, przed budynkiem MBP, gdzie można było również usiąść wygodnie w jednym z leżaków i poczytać. Obecnie kiermasze odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek (roboczy) miesiąca, w godzinach 14:00-16:00, a cena za książkę to 5 zł.

Nie udało Ci się pojechać na wymarzone wakacje? Z Miejską Biblioteką Publiczną to nic straconego!

Wielu z nas zarówno w minionym, jak i obecnym roku także, pandemia covid-19 pokrzyżowała plany wakacyjne. Jednak z Miejską Biblioteką Publiczną im. Ludwika I w Brzegu to nic straconego! Zapytają Państwo pewnie dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią. Brzeska biblioteka przygotowała akcję tzw. rodzinnych pakietów, które zgodnie z wybranym tematem dobierane są w zestawy książek, odpowiednio pakowane, tematycznie dekorowane i wystawiane dla czytelników do wypożyczenia. Latem tematem są podróże po Polsce i Europie, więc z pewnością uda się Państwu za pośrednictwem książek i wyobraźni udać w wymarzone miejsca!

Jednak Miejska Biblioteka Publiczna to nie tylko książki…

Wszystkim nam biblioteki kojarzą się głównie z książkami, jednak Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu to nie tylko książki…

Można tutaj także pograć w gry planszowe, których brzeska biblioteka posiada całkiem sporo, bo ok. 250 egzemplarzy. Planszówki również można wypożyczać, a w ofercie wakacyjnej jest to objęte promocją – dwie planszówki w cenie jednej kaucji (50 zł za 2 sztuki).

Wymiana kwiatów – czemu nie? MBP zorganizowało wydarzenie w ramach którego mieszkańcy mogli dostarczyć swoje rośliny doniczkowe i zaadoptować inne, wymieniając się między sobą. Akcja była zupełnie darmowa, a przy jej okazji promowano zdrowy, ekologiczny tryb życia i związane z nim publikacje.

Pracownice MBP opracowały także swoją autorską grę miejską pn. „Alternatywny Brzeg”, doskonale wpisującą się w potrzeby dzisiejszej młodzieży szkolnej. Zabawa odbywa się w centrum miasta Brzeg i wiedzie szlakiem lokalnych zabytków oraz miejsc, które na co dzień są dla brzeżan niemal niezauważalne. Na trasie znajdują się stacje, do których muszą dotrzeć uczestnicy i wykonać konkretne zadania, co umożliwia im zdobywanie punktów i poszerzanie wiedzy. Do scenariusza gry wprowadzone zostały elementy świata fantastycznego, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Jest to doskonała zabawa integracyjna, dzięki której uczestnicy mogą odetchnąć od codziennych obowiązków i spędzić czas z rówieśnikami w aktywny, zabawny i nietuzinkowy sposób. Ze względu na swój spacerowy charakter gra promuje aktywność fizyczną, której w ostatnim czasie często brakuje większości z nas. Zabawa pobudza kreatywność i zachęca do integracji oraz bliższego poznania członków grupy. Gra wspomaga przełamywanie barier i otwiera na nowe doświadczenia. Przemycone są w niej informacje o historii Brzegu i jego legendach. Gra rozpoczyna się i kończy (po ok. 3 godzinach) na terenie oddziału centralnego Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Jana Pawła II 5. Grająca grupa powinna liczyć optymalnie od 3 do 5 osób. Potrzebny jest jeden telefon na grupę (z dostępem do internetu i włączonym GPS-em), pobranie na niego aplikacji Action Track, natomiast kod QR do gry znajdziecie na stronach internetowych MBP oraz stacjonarnie, gdzie bibliotekarze chętnie pomogą w pobraniu gry i odpowiedzą na Państwa pytania.

Jak już zainstalujecie aplikację Action Track na swoich smartfonach to spróbujcie także kolejnej z atrakcji, przygotowanych przez pracownice MBP, a mianowicie „Spacer Szlakiem Brzeskich Parków”. Spacer można odbyć z każdego miejsca na świecie, nie wymaga on fizycznego pojawienia się w brzeskich parkach, chociaż warto przy okazji zadbać o aktywność fizyczną. Wystarczy włączyć wspomnianą aplikację Action Track i zeskanować kod QR, który znajdziecie na plakacie zamieszczonym na stronach internetowych MBP. Spacer pełen jest ciekawostek o faunie i florze, a także historii brzeskich parków.

Nabyta wiedza nie pójdzie w las, ponieważ chwilę później możecie ją sprawdzić w ramach comiesięcznego cyklu quizów, organizowanych przez MBP pn. „Cudze chwalicie, a czy Brzeg znacie?”. Z kolei poprzez grę Biblionerzy sprawdzicie swoją wiedzę o literaturze.

W okresie wakacyjnym czytelnicy mieli także okazję, aby wziąć udział w akcji „Książkowojaże”, mobilizującej ich do przesyłania pocztówek z wakacji. Akcja ma na celu interakcję z odbiorcami MBP oraz nawiązanie bliższej więzi na drodze bibliotekarz-czytelnik. Co ciekawe pocztówki wcale nie muszą być nudne, ponieważ mogą zostać wykonane własnoręcznie, co w niezwykle oryginalny i wyjątkowy sposób uczyniła jedna z czytelniczek, tworząc swoją pocztówkę za pomocą haftu! Na koniec wakacji nadesłane przez Państwa pocztówki zamienią się w wystawę tematyczną – zarówno stacjonarnie w MBP, jak i na Facebooku.

A kiedy już wrócicie ze swoich urlopów możecie także dołączyć do „Klubu Miłośników Książki”, w ramach którego można swobodnie porozmawiać o przeczytanych książkach, w gronie osób, które nie są specjalistami – nie znajdziecie tam żadnych filologów, czy krytyków literackich. Są to spotkania nieformalne, w małym gronie osób, klubowicz nie musi na każdym spotkaniu zabierać głosu, może uczestniczyć słuchając innych. Klub ma swobodę w wyborze lektur, nie są one narzucane przez bibliotekarzy i nie muszą to także być pozycje z biblioteki, co będzie dla MBP wskazówką do uzupełniania zbiorów. Spotkania odbywają się w Filii nr 1, znajdującej się przy Placu Zamkowym 6.

Spotkać można się także z autorami książek, podczas jednego z organizowanych przez MBP spotkań autorskich. Najbliższe z nich planowane jest na 8 września o godzinie 17:00 z Marią Paszyńską.

Miejska Biblioteka Publiczna jest niezwykle aktywna w mediach społecznościowych

Jeżeli z różnych przyczyn nie możecie znaleźć się fizycznie w murach MBP to uwierzcie, że brzeska biblioteka sama zawita do Waszych domów. Jak to możliwe? Magia mediów społecznościowych robi swoje, tam pracownice MBP są także niezwykle aktywne. To już nie tylko Facebook, ponieważ Oddział dla dzieci MBP znajdziecie również na… TikToku! Trzeba przyznać, że Panie bibliotekarki są tam niezwykle kreatywne, przebierając się za przeróżne postacie ze świata bajek i promując przy tym książki wśród najmłodszych czytelników. To trzeba zobaczyć wyszukując na TikToku @oddzialdladziecibrzeg.

Zresztą Panie bibliotekarki z Oddziału dla dzieci nie tylko w taki sposób wychodzą do dzieciaków, ponieważ pojawiają się z książką także w przedszkolnych ogrodach, gdzie jest wówczas piknikowo, książkowo i radośnie, wszak Panie dbają również o animacje – zabawy muzyczno-ruchowe, rozwiązywanie zagadek, a to wszystko z książką i promując czytanie wśród najmłodszych!

A co w najbliższym czasie planowane jest w MBP? Już 4 września w godzinach 11:00-14:00 odbędzie się kolejna, dziesiąta już, ogólnopolska edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą będzie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

8 września o godzinie 17:00 odbędzie się wspominane wcześniej spotkanie autorskie z Marią Paszyńską, natomiast na 12 listopada zaplanowano koncert Duetu Apasjonata z okazji Święta Niepodległości, w ramach którego śpiewane będą pieśni patriotyczne.

Na listopad planowane są spacery po Brzegu, a o szczegółach MBP informować będzie już niebawem, więc warto być na bieżąco ze stroną internetową: www.biblioteka.brzeg.pl oraz Facebookiem: www.facebook.com/bibliotekabrzeg

Widzą więc Państwo, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu nie sposób się nudzić. Warto zatem już dzisiaj wybrać się do jednej z filii MBP, co ułatwi ich poniższy spis:

Biblioteka Centralna – ul. Jana Pawła II 5, 49-300 Brzeg, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-19:00, sobota 8:00-14:00, tel. 77 416 99 88, 77 404 70 36, e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Oddział dla dzieci – ul. Jana Pawła II 2/2, 49-300 Brzeg, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-18:00, sobota 8:00-14:00, tel. 77 416 99 89, Facebook: www.facebook.com/oddzialdladziecibrzeg

Filia nr 1 – ul. Plac Zamkowy 6, 49-300 Brzeg, godziny otwarcia: poniedziałek i piątek 10:00-18:00, wtorek i czwartek 8:00-16:00, środa 11:00-18:00, tel. 77 416 99 91

Filia nr 5 – ul. Krótka 2, 49-300 Brzeg, godziny otwarcia: poniedziałek, środa i piątek 10:00-18:00, wtorek i czwartek 8:00-16:00, tel. 77 416 99 90

Filia nr 8 – ul. 1-go Maja 7, 49-300 Brzeg, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:30-15:30, tel. 77 416 90 21

Filia nr 9 – ul. Plac Zamkowy 6, 49-300 Brzeg, godziny otwarcia: poniedziałek i piątek 10:00-18:00, wtorek i czwartek 8:00-16:00, środa 11:00-18:00, tel. 77 416 99 91

 

Do zobaczenia!

 

Nie zapomnij udostępnić: