Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 25 czerwca, 2021 Tytuł artykułu

Spotkanie dot. Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Treść artykułu

W piątek, 25 czerwca br. w Sali Myśliwskiej Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się spotkanie, zainicjowane przez Prezes Towarzystwa Polonia-Kresy w Opolu Panią Krystynę Rostocką. W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich dr Dariusz Byczkowski, Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, Poseł na Sejm RP Paweł Kukiz, Sekretarz Zarządu Krajowego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Pani Jolanta Kołodziejska, autor tekstów o tematyce kresowej, które znalazły się m.in. w publikacji „Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian” Pan Andrzej Skibniewski, autor publikacji o tematyce kresowej m.in. „Z tamtego Lwowa. O Stanisławie Adamskim” Pan Przemysław Harupa oraz plastyk, kolekcjoner pamiątek kresowych Pan Zbigniew Korzeniowski. Spotkanie dotyczyło planów zagospodarowania budynku dawnego Gimnazjum Piastowskiego pod Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

Podczas spotkania burmistrz złożył na ręce Posła na Sejm RP Pawła Kukiza drobny upominek, wraz z podziękowaniami za zaangażowanie w kwestii starań o utworzenie w Brzegu wspomnianego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

Przypomnijmy, że dnia 30 kwietnia br. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu dr Dariusz Byczkowski podpisali list intencyjny, rozpoczynający proces nieodpłatnego przekazania budynku dawnego Gimnazjum Piastowskiego do majątku Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, gdzie docelowo ma powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, a list intencyjny został zawarty zgodnie z sugestią Pana Prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który przekazał informacje, że resort podejmie starania o uruchomienie Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów jako oddział brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich.

Dzisiejsze rozmowy są kontynuacją starań o utworzenie Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów, ustalano m.in. jakie wystawy miałyby się znaleźć w tym obiekcie.

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: