Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 9 czerwca, 2021 Tytuł artykułu

34. Tarnopolski Zjazd Kresowian w Głuchołazach

Treść artykułu

We wtorek, 8 czerwca br. w Głuchołazach odbył się 34. Tarnopolski Zjazd Kresowian. Przybyli goście wzięli udział w uroczystej mszy świętej, odprawionej w kościele p.w. św. Wawrzyńca, w intencji Tarnopolan i Kresowian zmarłych, zamordowanych oraz żyjących i ich potomków, a także w akademii w Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Gminę Brzeg podczas zjazdu reprezentował Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, a wśród zebranych znaleźli się specjalni goście m.in. ks. Andrzej Maliga – proboszcz parafii w Tarnopolu, Piotr Fryz – Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Tarnopolu, Marianna Seroka – nauczycielka języka polskiego w Tarnopolu.

Tarnopol przed II wojną światową był siedzibą województwa. Liczył 60 tysięcy mieszkańców. W czasie wojny miasto zostało zamienione w twierdzę i zniszczone w 90 procentach. W 1945 roku władze radzieckie zaczęły masowe repatriacje, czyli przesiedlenia Polaków na zajęte tereny Ziem Zachodnich. Tarnopol został bowiem włączony do Związku Radzieckiego.

Po latach tęsknota do kresów ciągle daje o sobie znać. Jeżdżą tam, zwiedzają, szukają na cmentarzach grobów swoich przodków oraz wymieniają się między sobą wiedzą i wspomnieniami.

fot. Nowiny Nyskie

 

Nie zapomnij udostępnić: