Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 1 czerwca, 2021 Tytuł artykułu

Spotkanie dot. ekspozycji pomnika króla Jana III Sobieskiego w Brzegu

Treść artykułu

W poniedziałek, 31 maja br. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak spotkał się z Prezesem Związku Szlachty Rzeczypospolitej, Panem Danielem Potockim oraz Dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Panem Dariuszem Byczkowskim. Rozmowa dotyczyła planów ekspozycji pomnika króla Jana III Sobieskiego w Brzegu w okresie od 29.06.2021 do 10.07.2021.

Pomnik stanąłby  w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Brzegu – przed renesansowym ratuszem (w dniach od 29.06.2021 r. do 05.07.2021 r.) oraz na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu (w dniach od 05.07.2021r. do 10.07.2021 r.).

Nasze miasto znajdowało się w polu zainteresowań politycznych i dynastycznych Jana III Sobieskiego. Niewiele brakowało, by syn króla Sobieskiego – Jakub Sobieski, uzyskał miano księcia brzeskiego. Ówczesna sytuacja polityczna jednak to uniemożliwiła i Jakub Sobieski został księciem sąsiedniej Oławy. Z naszym miastem związana była Ludwika Karolina Radziwiłłówna, która miała zostać małżonką Jakuba Sobieskiego. Jednak i tym razem sytuacja polityczna uniemożliwiła realizację planów króla Jana III względem mariażu swojego syna. Biorąc pod uwagę zamiary dynastyczne rodu Sobieskich względem księstwa brzesko-legnickiego do Brzegu zawita pomnik króla Jana III Sobieskiego – współczesny symbol jego największej chwały – odsieczy wiedeńskiej.

 

Nie zapomnij udostępnić: