Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 17 lutego, 2021 Tytuł artykułu

Zaproszenie na kolejny koncert z cyklu „Wieczory lisztowskie”

Treść artykułu

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert w ramach „Wieczorów lisztowskich”.

 

Muzeum Piastów Śląskich, 20 lutego 2021

1392 Wieczór lisztowski

Tomasz Marut – fortepian  (albo: recital fortepianowy)

Juliusz Adamowski – słowo o muzyce

W programie utwory F. Chopina i F. Schuberta

 

Tomasz Marut urodził się w 1996 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania muzyczne. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2015 roku. Podczas 12 lat edukacji szkolnej doskonalił warsztat gry na fortepianie w klasie mgr Alicji Błachno-Kisiel, a w szkole muzycznej II stopnia pracował pod kierunkiem prof. AM dr hab. Pawła Zawadzkiego.

Jego zainteresowania od zawsze ukierunkowane były w stronę pianistyki, co zaowocowało sukcesami na tym gruncie jeszcze w trakcie nauki w szkole muzycznej. Do najważniejszych osiągnięć pianisty w tym okresie edukacji artystycznej należą: I nagroda na VI Niemiecko-Polskim Konkursie Pianistycznym Johanna Hillera, Görlitz (2007); I nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, Warszawa (2008); II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie – edycja Kraków (2014); I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2014); II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Duetów Fortepianowych organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2015).

Swoją dalszą edukację kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem w 2020 roku. Obecnie jest doktorantem w Szkole Doktorskiej w macierzystej Uczelni.

Okres studiów to czas obfitujący w szereg znaczących sukcesów na polu artystycznym. Jego występy solowe, kameralne, a także z towarzyszeniem orkiestry przyjmowane są z dużym entuzjazmem zarówno przez gremia specjalistów, krytyków, jak i publiczność koncertową. Występował w prestiżowych salach koncertowych takich jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowa Filharmonia Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Lwowska, Filharmonia Opolska, Filharmonia Gorzowska.

30 września 2017 r. dokonał nagrania Toccaty C-dur op. 7 Roberta Schumanna dla Programu II Polskiego Radia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki

 

Artysta został objęty opieką artystyczną Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu Młode Talenty. Wrocławski artysta może poszczycić się następującymi laurami konkursowymi w okresie studiów: I nagroda na IV Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym Dla Duetów Instrumentalnych i Wokalnych, Wrocław, 2017; III nagroda na Concours International de PianoVille de Gagny, Paryż, 2017; II nagroda na 11. Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam, Bydgoszcz 2017; Tytuł Finalisty na 4. Young Piano Stars International Piano Competition, Niemcy, 2019; IV nagroda na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2020;

Zakwalifikowanie się do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2021.

Tomasz Marut za dotychczasowe dokonania artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014, 2019), Stypendium Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu (2017, 2018, 2019), Stypendium Fundacji Piotra Klera (2019) i (sześciokrotnie) Stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian (2007, 2008, 2009, 2014, 2015, 2017).

 

 

Nie zapomnij udostępnić: