Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 9 lutego, 2021 Tytuł artykułu

Obowiązek odśnieżania chodników przylegających do nieruchomości

Treść artykułu

W ostatnich dniach notujemy opady sporej ilości śniegu i jak co roku pojawia się problem z odśnieżaniem. Wśród części mieszkańców Brzegu pokutuje świadomość, że za utrzymanie ulic w całym mieście odpowiedzialny jest Zakład Higieny Komunalnej Sp. z o.o. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że nie wszystkie brzeskie ulice podlegają Gminie Brzeg. Nasze miasto z południa na północ przecina droga krajowa nr 39, którą zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Droga ta obejmuje ciąg ulic: Chocimska, Włościańska, Armii Krajowej, 3 Maja, W. Jagiełły, Krakusa.

Mamy też w Brzegu gęstą sieć dróg powiatowych, administrowanych przez Starostwo Powiatowe. Najważniejsze ulice powiatowe to: Łokietka, Sikorskiego, Makarskiego, 1 Maja, Piastowska, Chrobrego, Oławska, Wrocławska, Wyszyńskiego. Należy więc pamiętać, że to do tych podmiotów, a nie do Gminy Brzeg, należy odśnieżanie wymienionych powyżej ulic.

Nieco inaczej ma się sprawa z utrzymaniem chodników. Nie wszyscy mieszkańcy znają obowiązujące przepisy prawa. Prawo natomiast jasno określa, że za odśnieżanie chodników odpowiadają właściciele, bądź zarządcy nieruchomości przyległej do chodnika. W naszym mieście, gdzie ZHK sprząta ulice, tylko nieznaczne odcinki chodników należą do obowiązków tej spółki.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że za utrzymanie przystanków komunikacji miejskiej w Brzegu odpowiada przewoźnik, w naszym przypadku – PKS Brzeg.

Nie zapomnij udostępnić: