Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 27 listopada, 2020 Tytuł artykułu

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „EMOCJA” w Przedszkolu Publicznym nr 6 w Brzegu

Treść artykułu

W tym roku szkolnym w Przedszkolu Publicznym nr 6 w Brzegu realizowany jest Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „EMOCJA”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju społecznego oraz emocjonalnego dzieci.

Założeniem tej wyjątkowej inicjatywy jest uświadamianie dzieciom, że ludzie nie tylko różnią się od siebie wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem, etc. – nie wszystkie różnice widać przecież gołym okiem np. choroby serca, autyzm, niedosłuch, cukrzycę czy różnorakie niepełnosprawności. Kształtowanie cech i postaw pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym jest jednym z wielu zadań edukacji przedszkolnej. Integralną częścią tego procesu jest budowanie przyjaznego stosunku do szeroko rozumianej inności – tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka. Działania w tym zakresie są niezwykle istotne już od najmłodszych lat życia.

Nauczycielom edukacji przedszkolnej zależy, by wypuszczać spod swoich skrzydeł świadomych, samodzielnych, twórczych i przede wszystkim empatycznych młodych ludzi. Realizacją projektu w ‘Szóstce’ zajmuje się Pani Agnieszka Urban. Wraz z Grupą Muchomorków, których jest wychowawcą realizują projektowe zadania, wykorzystując nowatorskie formy pracy. Pani Agnieszka jest pozytywnie zaskoczona zaangażowaniem dzieci i ich dojrzałością przy podejmowaniu tak trudnych tematów. Niedawno przedszkolaki zakończyły moduł dotyczący osób niemych i niesłyszących. Podsumowując pracę Muchomorki zaśpiewały w języku migowym – zachęcamy do obejrzenia nagrania. Jest to jedno z wielu bardzo interesujących zadań aktywizujących dzieci.

 

Jak dzieci postrzegają i definiują kilka istotnych pojęć?

 „Empatia to jest wtedy, jak ktoś jest chory i można prowadzić go za rękę.” Lena

„Dobro to miłość. Gdy córka kocha mamę i mama kocha córkę.” Agata

„Szacunek to szanowanie ludzi. Dbanie o zabawki i o innych ludzi – żeby nie byli chorzy.” Piotrek

„Uczucie to jest wtedy, jak ktoś się ukłuje igłą i boli.” Magda

„Tolerancja to jest wtedy, jak ktoś nie wygląda ładnie lecz i tak można go lubić.” Agata

Tak opisują projekt jego autorki, zachęcając tym do aktywności nauczycieli: „Międzynarodowy Projekt Edukacyjny ‘EMOCJA’ jest programem elastycznym, otwartym, przeznaczonym dla nauczycieli, którzy są kreatywni, twórczy, potrafią dostosować treści do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, nie boją się wprowadzać do zajęć własnych pomysłów”.

Projekt skierowany jest do dzieci i uczniów w wieku od 3 do 17 lat i znaleźć go można pod adresem: https://emocja.org/.

Ewelina Antonowicz

 

Nie zapomnij udostępnić: