Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 17 listopada, 2020 Tytuł artykułu

Maciej Pabich wystąpi w ramach kolejnego z cyklu Wieczorów Lisztowskich w Brzegu

Treść artykułu

POLONEZY POLSKIE cz. II

1383 WIECZÓR LISZTOWSKI

Maciej Pabich – fortepian, Juliusz Adamowski – słowo o muzyce

 

Listopadowy cykl Wieczorów Lisztowskich jest drugą częścią cyklu koncertów „Polonezy polskie”, zrealizowanego w grudniu 2019 r.  Cykl zawiera kolejną antologię polonezów skomponowanych  na fortepian w XVIII i IXX wieku. Są to zarówno utwory znanych polskich kompozytorów jak i tych, którzy zostali zapomniani, a w swoich czasach święcili wielkie triumfy w Europie.

 

Program koncertu:

Wincenty Ferdynand Lessel – Polonez B-dur

Józef Elsner – Polonez B-dur

Karol Kurpiński – Polonez g-moll

Wacław Raszek – Polonez Es-dur

Józef Nowakowski – Introdukcja i Polonez g-moll op. 11

Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll

Antoni Kątski – Wielki Polonez B-dur op. 271

Fryderyk Chopin – Polonez g-moll op. posth.

                             – Polonez As-dur op. 53

 

Maciej Pabich urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im.
I.J. Paderewskiego w Poznaniu.  Obecnie jest  profesorem Klasy Fortepianu w macierzystej Uczelni. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował jako solista recitali, koncertów kameralnych
i koncertów symfonicznych w wielu miastach w Polsce, we Francji, Niemczech, na Węgrzech oraz w Rosji. Z upodobaniem występuje  również jako kameralista.

Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu w  1999 r.  W 1997 r. został laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu. Władze samorządowe Poznania w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 r. przyznały M. Pabichowi Stypendium dla Młodych Twórców.  Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego” przyznało M. Pabichowi „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

W marcu 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Zajmuje się też pedagogiką; jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całego kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

Koncerty od wielu lat są dofinansowywane z budżetu Gminy Brzeg.

 

Nie zapomnij udostępnić: