Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 9 października, 2020 Tytuł artykułu

Wszystkie obiekty kultury w Brzegu gruntownie odremontowane!

Treść artykułu

W minionych sześciu latach gruntownych remontów doczekały się wszystkie obiekty kultury w Brzegu! Nowe oblicze zyskały m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Amfiteatr Miejski, Brzeskie Centrum Kultury, a coraz bliżej końcowi zmierzają również prace przy Ratuszu Miejskim (do końca października powinna zakończyć się renowacja elewacji). Całkowity koszt wymienionych zadań opiewa na kwotę blisko 35 milionów złotych, z czego blisko 20 milionów złotych Gminie Brzeg udało się pozyskać z dofinansowań, m.in. z Unii Europejskiej. Takie działania przyczyniają się do ratowania dziedzictwa kultury i stworzenia godnych warunków dla rozwoju osobowości oraz talentów wielu wyjątkowych brzeżan.

Pierwszą instytucją, która cieszyła się z niezwykle nowoczesnego wyglądu była Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu, której uroczyste otwarcie miało miejsce na początku marca 2018 roku. Budynek biblioteki zmienił się nie do poznania. Zainstalowano windę, aby ułatwić dostęp do placówki oraz wykonano toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, renowacji poddano przepiękną elewację budynku, naprawiono podłogi, zamontowano klimatyzację, a także bramki antykradzieżowe i wrzutnię książek, co zwiększyło dostępność i korzystanie ze zbiorów biblioteki. Ponadto biblioteka wyposażona została w komputery, laptopy, czy słuchawki do zajęć z seniorami oraz dziećmi, telewizory do prezentacji, zakupiono urządzenia do odczytywania książek. Zaadaptowano również pomieszczenie dla dzieci, młodzieży i dorosłych  dla m.in. pasjonatów gier planszowych, hobbystów, czy do zajęć artystycznych.

Kolejnym obiektem, który doczekał się nowego oblicza był Amfiteatr Miejski, który został oficjalnie otwarty pod koniec października 2018 roku. Obiekt od tamtej pory prezentuje się niezwykle okazale, szczególnie dodając do tego scenerię zrewitalizowanego Parku nad fosą. W ramach przebudowy Amfiteatru Miejskiego m.in. rozebrano stary budynek zaplecza amfiteatru, budując w jego miejsce nowy z zachowaniem istniejących gabarytów i formy, wraz ze wszystkimi instalacjami wewnętrznymi. Wyremontowano również widownię, scenę i ciągi komunikacyjne na terenie amfiteatru. Wykonano elementy małej architektury m.in. plac spotkań, ławki stylizowane, kosze na śmieci, osłona śmietnikowa, ogrodzenie i bramy i przebudowano oświetlenie na lampy stylizowane. Podświetlono także drzewa punktami świetlnymi. Ponadto przebudowie uległo przyłącze wodociągowe oraz kablowe, jak również kanalizacja sanitarna i deszczowa.

Najświeższą instytucją, która cieszy się ze zmiany wyglądu jest Brzeskie Centrum Kultury, które powróciło do swojej siedziby na początku października br. W ramach realizacji tego zadania poprawie uległy walory estetyczne budynku BCK. W jego wnętrzu znajdzie się miejsce na nową technikę kinową, scenę kameralną z barem i zapleczem kuchennym, jak również piękny taras nad wejściem głównym. To oczywiście nie wszystko, ponieważ przebudowana została także sala widowiskowa i mała scena, pojawiły się nowe siedziska na widowni, wyremontowano również samą scenę, jej zaplecze wraz z oświetleniem, kurtyną oraz wymieniono instalację elektryczną i wentylacyjną. Ponadto obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy oraz wydzielenie toalety na parterze budynku. Na parterze mieści się obecnie także, przeniesiony z ratusza, Punkt Informacji Turystycznej, do którego już niebawem będzie można wejść również od strony ul. Mlecznej (jak tylko zakończy się jej remont).

Ku końcowi zmierzają również prace nad zmianą wyglądu brzeskiego Ratusza Miejskiego, które trwają już od kilku lat. W ramach tego niezwykle dużego zadania przebudowano dach, wraz z hełmem wieży zegarowej oraz wymianą instalacji elektrycznej strychu, renowacji poddano elewację budynku – w ramach której wykonano w formie polichromii imitację dekoracji sgraffitowej na wieży zegarowej oraz w technice tradycyjnej sgraffita na dwóch wieżach klatek schodowych. Z kolei w ratuszowych wnętrzach wyremontowano Salę Rajców, gdzie wykonano prace konserwatorskie przy wystroju oraz elementach wyposażenia dawnej siedziby brzeskiego samorządu. Jako pierwsza podpisana została umowa pomiędzy Gminą Brzeg a Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, w sprawie przekazania 8 kartuszy z inskrypcjami oraz pełnoplastycznej rzeźby orła. Kartusze oraz rzeźba, będące przedmiotem wspomnianej umowy – porozumienia, stanowią pierwotne elementy wystroju Sali Rajców. W latach siedemdziesiątych XX wieku zostały zdeponowane w muzeum. Dzięki porozumieniu możliwe było przeprowadzenie przy obiektach pełnego programu prac konserwatorskich oraz ponowne umieszczenie w miejscu ich pierwotnej lokalizacji. Ponadto wykonano także prace remontowe w gotyckiej sali, w wieży brzeskiego ratusza oraz zlokalizowanego za Salą Rajców tzw. skarbca oraz w Salach: Stropowej i Lustrzanej.

Wyremontowane obiekty będą służyły zarówno pokoleniom starszym, jak i tym młodszym, pozwalając rozwijać ich pasje i zamiłowania. Staną się także piękną wizytówką miasta dla odwiedzających je turystów. Nie ma nic piękniejszego niż widok uśmiechniętych, młodych ludzi oraz osób starszych, które zaspokajają swoją pasję i zainteresowania z młodości, na które z różnych powodów wcześniej nie znajdowali czasu. Nowe życie tych obiektów, tętniących życiem na nowo i naprawa przestrzeni miejskiej to z pewnością powód do dumy i radości dla mieszkańców Brzegu!

 

Nie zapomnij udostępnić: