Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 5 września, 2020 Tytuł artykułu

Narodowe Czytanie na Zamku Piastów Śląskich

Treść artykułu

W sobotę, 5 września br. na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się 9. edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku uczestnicy Narodowego Czytania zmagają się z dramatem Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Narodowe Czytanie w Polsce odbywa się od 2012 roku, pierwsza edycja odbyła się w 200. rocznicę Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zjazd na Litwie. I to właśnie dzieło Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” czytane było podczas pierwszej edycji w kilkudziesięciu miastach Polski.

Akcja z roku na rok rozrastała się i w roku 2019 udział w Narodowym Czytaniu wzięło ponad 3000 organizatorów z 31 krajów na całym świecie. Do Brzegu Narodowe Czytanie zawitało 7 września 2013 roku, kiedy na Placu Polonii Amerykańskiej czytano Zemstę Aleksandra Fredry.

Tegoroczna edycja w naszym mieście odbyła się na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich, a czytało ok. 50 znamienitych osobistości pochodzących z naszego regionu. Gminę Brzeg reprezentował m.in. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który wcielił się w rolę Pustelnika. Na dziedzińcu zjawiła się również posłanka na Sejm RP z województwa opolskiego Violetta Porowska.

Całemu wydarzeniu w Brzegu towarzyszyły pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wiwern, która rozstawiła również na dziedzińcu swoje miasteczko historyczne.

 

Nie zapomnij udostępnić: