Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 30 sierpnia, 2020 Tytuł artykułu

Uroczyste obchody 40-lecia NSZZ Solidarność

Treść artykułu

W niedzielę, 30 sierpnia br. odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, które zainaugurowała msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Następnie wszyscy uczestnicy, m.in. związkowcy, samorządowcy, reprezentanci organizacji kombatanckich i społecznych oraz mieszkańcy udali się pod obelisk, znajdujący się przy kościele, upamiętniający NSZZ „Solidarność”. Tam zebranych powitał Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wraz z przewodniczącym brzeskiego oddziału „Solidarności” Kazimierzem Kozłowskim, którzy podziękowali wszystkim za przybycie i wygłosili okolicznościowe przemówienia, podczas którego burmistrz poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci o osobach, które tworzyły NSZZ „Solidarność”, ale nie ma ich już wśród nas oraz zmarłego w miniony piątek Przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu śp. Janusza Ireneusza Wójcika.

Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem. W imieniu Gminy Brzeg wiązankę składali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wraz z reprezentującymi Radę Miejską Brzegu: Zastępcą Przewodniczącego Dariuszem Sochą oraz radnym Radosławem Preisem.

Uroczystość zwieńczyło wręczenie zasłużonym członkom brzeskiego oddziału NSZZ „Solidarność” nagród Bene Meriente – Dobrze Zasłużonemu, a także listów gratulacyjnych i upominków miejskich oraz powiatowych, którego dokonali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, wraz z Wicestarostą Powiatu Brzeskiego Ewą Smolińską.

Przypomnijmy, że to nie jedyna forma uczczenia 40-lecia NSZZ „Solidarność” w naszym mieście, ponieważ od 21 lipca do 13 sierpnia na Placu Polonii Amerykańskiej można było podziwiać wystawę „TU rodziła się Solidarność”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa następnie wyruszyła, wraz z wystawami z innych 52 miast, na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie 28 sierpnia br. odbyły się główne obchody sierpnia 1980 roku. Oprócz wątków ogólnopolskich na wystawie w Brzegu przeczytać można było także o wydarzeniach związanych bezpośrednio z naszym regionem, a także z naszym miastem m.in. rodzących się w Brzegu struktur wolnych związków zawodowych, w takich zakładach jak m.in. AGROMET, BEWAG i BESEL.

Celem wspomnianych wydarzeń jest upamiętnienie masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wówczas w struktury „Solidarności” w całej Polsce wstąpiło łącznie 10 milionów osób.

 

Nie zapomnij udostępnić: