Oficjalny serwis Urzędu Miasta w Brzegu

Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 7 lipca, 2020 Tytuł artykułu

Wodne koszenie zbiornika przy ul. Korfantego w Brzegu

Treść artykułu

We wtorek, 7 lipca br. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak przyglądał się wykonywanym pracom podczas wodnego koszenia zbiornika przy ul. Korfantego w Brzegu przy użyciu metody koszenia „ręczno-maszynowego”. Roślinność wodna zanurzona oraz szuwarowa stanowią bardzo ważny element ekosystemu zbiorników wodnych. Skład gatunkowy roślinności wodnej oraz stopień pokrycia dna roślinnością jest wyznacznikiem czystości jeziora czy zbiornika oraz stopnia jego troi (żyzności). Pozytywnym działaniem makrofitów jest ich wpływ na czystość wody poprzez: – pochłanianie biogenów (w szczególności fosforu i azotu), – zwiększenie sedymentacji cząstek stałych z toni wodnej do osadów dennych, – stabilizację osadów dennych. Działanie makrofitów przekłada się wprost na jakość oraz przezroczystość wody. Ponadto roślinność porastająca dno zbiorników wodnych: stanowi kryjówkę i miejsce tarła ryb, jest siedliskiem oraz pokarmem dla wielu organizmów wodnych, ogranicza rozwój fitoplanktonu (w tym chroni przed zakwitami sinic).

Główną roślinnością wodną porastającą zbiornik przy ul.Korfantego jest wywłócznik, jeden z pospolitszych makrofitów. Występuje w wodach stojących i wolno płynących o różnej żyzności, bogatych w wapń, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Niektóre jego gatunki są uprawiane w akwariach lub oczkach wodnych. Najlepiej rosną w pełnym słońcu. Wywłócznik rozmnaża się łatwo przez ukorzenianie oderwanych fragmentów pędu. Rośliny z tego rodzaju stosowane są w roślinnych oczyszczalniach ścieków, do karmienia zwierząt, polerowania drewna oraz w ziołolecznictwie. Niestety nadmierny rozwój roślinności wodnej przyczynia się do pogorszenia stanu zbiornika wodnego, utrudnia lub wręcz uniemożliwia sportowe i rekreacyjne wykorzystanie zbiorników wodnych i dlatego właśnie przeprowadzono czyszczenie zbiornika przy ul.Korfantego urządzeniem zakupionym przez MOSIR.

Przy okazji warto przypomnieć o koncepcji z 2018 roku związanej z realizacją kolejnego etapu rewitalizacji obiektu. MOSIR jest w posiadaniu projektu budowlanego oraz niezbędnych pozwoleń. Zadanie obejmuje m. in. budowę trzech niecek basenowych (brodzik, basen średni i pływacki z 6 torami) na terenie skarpy – pomiędzy ścieżką spacerową a ogrodzeniem (tam, gdzie obecnie mieści się boisko do siatkówki i tereny zielone). Projekt zakłada także przywrócenie do stanu pierwotnego restauracji Wodnik (wraz z tarasami). Obok budynku przebieralni powstałoby m. in. zadaszone miejsce na parkowanie rowerów.

Nie zapomnij udostępnić: