Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 27 maja, 2020 Tytuł artykułu

Spotkanie Burmistrza Brzegu z Dyrektorem Brzeskiego Centrum Medycznego

Treść artykułu

Dzisiaj (tj. 27 maja 2020r.) doszło do spotkania Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka z Panem Kamilem Dybizbańskim Dyrektorem BCM.  Celem spotkania było podpisanie umowy na wykonanie 100 testów przesiewowych wśród brzeskich nauczycieli w kierunku obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Próby pobierane są w Laboratorium analitycznym BCM, które następnie są wysyłane do ALAB Laboratoria w Warszawie. Czułość testów zakupionych przez Gminę jest porównywalna do testów PCR po 2-3 tygodniach od pierwszych objawów choroby. Analizy prób potrwają 72h. Pierwsze wyniki poznamy do końca tego tygodnia. Przedszkola i żłobek miejski będą otwierane sukcesywnie od 1 czerwca 2020 roku, gdy będą spływały wyniki testów pracowników placówek.

ALAB Laboratoria jest w gronie laboratoriów wykonujących diagnostykę w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. Badania wykonywane są w akredytowanym Laboratorium Analiz Lekarskich ALAB.

Diagnostykę serologiczną, badania ilościowe przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 IgM i IgG ALAB Laboratoria wykonywało jako pierwsze laboratorium w Polsce.

Przeciwciała anty SARS-Co-V w klasie IgM pojawiają się pomiędzy 7-10 dniem od wystąpienia objawów, ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Ich poziom zmienia się w czasie trwania infekcji,  dlatego niewykrycie przeciwciał IgM w surowicy podczas badania może świadczyć o braku kontaktu z wirusem (brak zakażenia) lub zaniku przeciwciał i pojawienia się przeciwciał w klasie IgG.

Przeciwciała anty SARS-CoV-2 w klasie IgG pojawiają się pomiędzy 11-14 dniem od wystąpienia objawów. Ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem, utrzymują się długo po wygaśnięciu zakażenia, przy czym najwyższe poziomy odnotowuje się po 20 dniach od pojawienia się objawów zakażenia.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie infekcji SARS-CoV-2,
w przypadku pozytywnych wyników badań serologicznych oraz występowania objawów COVID-19, wymaga potwierdzenia obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta (PCR). O tych badaniach decyduje Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Brzegu.

Podczas spotkania, oprócz podpisania umowy, prowadzone były rozmowy o dalszej współpracy pomiędzy Gminą a największą placówką medyczną na terenie powiatu. Dyrektor Kamil Dybizbański pozytywnie odniósł się do tego, że Gmina Brzeg umorzyła zaległości w podatku od nieruchomości dla Brzeskiego Centrum Medycznego w kwocie prawie pół miliona złotych, mając na względzie trudną sytuację szpitala i kłopoty z regulowaniem bieżących zobowiązań. Zlecenie dodatkowych badań jest chęcią podtrzymania współpracy i wsparcia dla BCM.

Nie zapomnij udostępnić: