Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 3 kwietnia, 2020 Tytuł artykułu

Opieka nad zwierzętami w czasie kwarantanny właścicieli

Treść artykułu

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczącymi postępowania ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi w trakcie kwarantanny, nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać.

            Jeżeli w okresie obowiązkowej kwarantanny właściciel zwierzęcia nie może zapewnić  należytej opieki ( np. w przypadku psów domowych, które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz) powinien w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. Wówczas konieczne jest zorganizowanie opieki w taki sposób, aby  wykluczyć bezpośredni kontakt nowego opiekuna z osobą poddawaną kwarantannie. W przypadku psów najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna.

            W przypadku braku osób z rodziny, znajomych lub sąsiedztwa, które mogą przejąć opiekę nad zwierzętami, można tymczasowo przekazać zwierzę do hotelu dla zwierząt lub poszukać informacji o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami (np.  Pies w Koronie- grupa wsparcia na portalu facebook).

            Należy pamiętać, aby przy przekazywaniu psa zachować wszelkie środki ostrożności i unikania bliskiego kontaktu. Najlepiej psa wystawić za drzwi z założoną obrożą i przypiętą smyczą. Osoba wyprowadzająca powinna stosować rękawiczki jednorazowego użytku, aby uniknąć bezpośredniego dotykania obroży oraz samego psa.

Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań, mogą w tej sprawie skontaktować się z Biurem Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Brzegu, tel. 77 416 05 19.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.

Pełny tekst dot. zaleceń Głównego Inspektoratu Weterynarii dostępny pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/inspekcja-weterynaryjna/covid-19-a-postepowanie-ze-zwierzetami-domowymi-i-gospodarskimi

 

                                                                                          Burmistrz

                                                                                          Jerzy Wrębiak

Nie zapomnij udostępnić: