Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 5 marca, 2020 Tytuł artykułu

Stanowisko Gminy Brzeg dotyczące dyskusji po XII edycji Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych

Treść artykułu

Z dużym zdziwieniem odebraliśmy informacje osób wypowiadających się w imieniu Organizatorów Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych o braku jakiejkolwiek pomocy ze strony miasta przy organizacji tegorocznej edycji wydarzenia.

  1. Po pierwsze nasze zdziwienie wynika z faktu, że podmiotem ubiegającym się o dotację jest Polskie Stowarzyszenie Carrom i wszystkie pozycje harmonogramu dotacji dotyczyły zarówno w tym roku jak i latach poprzednich turnieju Carrom. Nigdy na organizację festiwalu nie przyznawana była żadna dotacja. Faktem jest, że dotacja przyznana organizacji na turniej towarzyszący festiwalowi jest dużo mniejsza niż w latach poprzednich i informacja o niej przekazana została za późno. Wynika to z faktu iż działania zmierzające do rozstrzygnięcia konkursu zostały podjęte dopiero po uchwaleniu i opublikowaniu budżetu miasta na 2020 rok. Rozmawialiśmy z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Carrom i wyjaśniliśmy powody jednocześnie przepraszając za niedogodności. Stowarzyszenie nie podpisuje się pod wpisem na profilu wydarzenia i wyraziło to w sposób otwarty.
  2. Po drugie nieprawdą jest, że gmina w żaden sposób nie wsparła organizacji Festiwalu. Przy obsłudze i logistyce całego wydarzenia pracowało 12 pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej tak jak robią to każdego roku. Prace te wykonywane były na zasadzie godzin nadliczbowych. Pomieszczenia ratusza, w których odbył się Festiwal oraz turniej zostały jak co roku (od 12 lat) udostępnione wraz z mediami nieodpłatnie organizatorom. Koszt wynajmu Małej Sali Stropowej liczony jest godzinowo i wynosi 75 złotych netto za godzinę. Impreza odbywała się w dniach: 29.02.2020 (w godzinach 10.00-20.00) oraz 01.03.2020 (w godzinach 10.00-18.00). Koszt wynajmu w przypadku stowarzyszeń wyniósłby 1660,50 zł (obowiązujące stawki ustalono w 2011 r.). Przypominamy, że galeria o której wspominali państwo Olszewscy we wcześniejszych wpisach o „uratowaniu” tegorocznego festiwalu na co dzień służy Brzeskiemu Centrum Kultury, które jest miejską instytucją kultury, finansowaną z budżetu Gminy Brzeg. Pomieszczenie galerii również zostało udostępnione nieodpłatnie. W/w pomieszczenia po wydarzeniu sprzątane były przez pracowników gminy.
  3. Po trzecie z powodów bardzo wysokiego obniżenia wydatków na promocję, które nastąpiło po wielu interpelacjach i zabiegach części radnych, nie posiadamy pieniędzy na zakup gadżetów promocyjnych, a co za tym idzie nie przekazujemy ich w bieżącym roku organizatorom żadnych wydarzeń. Pan Krzysztof Olszewski zwracając się z prośbą o przekazanie materiałów promocyjnych został poinformowany o tym, że w bieżącym roku Gmina może przekazać skromnie jedynie torby i na to przystał. Nie spodziewaliśmy się, że zostanie to wykorzystane w celu oczernienia działań promocyjnych Gminy. W latach ubiegłych, kiedy budżet promocji był przynajmniej dwukrotnie większy organizatorzy Festiwalu nigdy nie spotkali się z odmową przekazania materiałów promocyjnych, a to co otrzymywali ofiarowywane było w zadowalającej ich ilości i jakości.

Z powodów przytoczonych powyżej jeszcze raz podkreślamy, że Miasto wspiera tego typu wydarzenia i angażuje się w nie poprzez swoje jednostki. Zarówno BCK jak i Miejska Biblioteka Publiczna w niemal całości finansowane są z miejskiej kasy. Pracownicy otrzymują wynagrodzenie ze środków miejskich, sprzęt jest także zakupywany z miejskich środków. Wszystkie miejskie instytucje od Urzędu Miasta poprzez MOSiR, ZNM, MZMK po ZHK zawsze biorą udział w wydarzeniach i pomagają przy ich organizacji. W naszym odczuciu stwierdzenia o braku zaangażowania miasta są bardzo niesprawiedliwe i nieuzasadnione. W przypadku rezygnacji organizatorów z przygotowania kolejnej edycji festiwalu gier planszowych miasto, poprzez Miejską Bibliotekę Publiczną, dołoży wszelkich starań aby odbyło się w Brzegu kolejne spotkanie miłośników gier planszowych. Z posiadanych przez Gminę informacji Polskie Stowarzyszenie Carrom nie zrezygnowało z Brzegu jako miejsca przeprowadzenia kolejnego turnieju i mamy nadzieję że w przyszłym roku brzeski ratusz, już po zakończeniu wszystkich remontów, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla osób które zechcą wziąć udział w kolejnej edycji turnieju.

Nie zapomnij udostępnić: