Skróty klawiszowe

  • TAB kolejny element
  • / wyszukiwarka
  • CTRL (CMD) + powiększenie widoku
  • CTRL (CMD) - zmniejszenie widoku
Data publikacji artykułu: 4 marca, 2020 Tytuł artykułu

Sala Rajców oficjalnie dostępna dla zwiedzających

Treść artykułu

W środę, 4 marca br. w Ratuszu Miejskim odbyło się oficjalne zamknięcie I etapu prac nad przywróceniem wystroju Sali Rajców. Prace konserwatorsko-budowlane i instalacyjne zakończyły się pod koniec grudnia 2019 r., po czym nastąpiła seria odbiorów i rozliczenie dotacji, którą Gmina Brzeg otrzymała na realizację zadania z programu Ochrona Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie rozpoczęła krótka projekcja filmowa, która przedstawiła w skrócie zakres wykonanych prac przy zabytkowym wyposażeniu oraz w samej Sali Rajców. Następnie głos zabrał Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który nie krył podziwu co do jakości pracy wykonawców, dziękując zarówno im, jak i projektantowi oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do przywrócenia choć w części dawnej świetności Sali Rajców. Burmistrz podkreślał także, że renowacja nie doszłaby do skutku, gdyby nie wsparcie finansowe od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gdyby nie przychylność Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu pana Dariusza Byczkowskiego. Dzięki środkom z budżetu gminy i dotacji ministerialnej możliwa była pełna konserwacja obiektów znajdujących się w inwentarzu Muzeum Piastów Śląskich które pierwotnie stanowiły wyposażenie sali. Prace przy obiektach z muzeum obejmowały  konserwację 8 kartuszy wieńczących szafy w Sali Rajców oraz konserwację rzeźby orła wraz z przywróceniem atrybutów.

Kolejnym punktem spotkania było oficjalne przecięcie wstęgi i otwarcie Sali Rajców, którego dokonali Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, przedstawicielka wykonawcy „Artis” Konserwacja Zabytków pani Dorota Wandrychowska oraz Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu pan Dariusz Byczkowski. Następnie zebrani goście mogli podziwiać niezwykłe efekty renowacji zabytkowej sali, a także dawnego skarbca miejskiego.

Całość prac kosztowała 544 889,32 zł, z czego 159 999,67 to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostała, zasadnicza kwota pochodziła z  budżetu Gminy Brzeg. Zadanie obejmowalo prace konserwatorskie, wymianę instalacji elektrycznej i założenie systemów alarmowych w trzech pomieszczeniach ratusza (Sala Rajców, tzw. skarbiec oraz sala w wieży), kompleksowe prace budowlane w tzw. Skarbcu z wymianą posadzki na ceramiczną.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego wyjątkowego wnętrza.

 

 

 

Nie zapomnij udostępnić: